Prieskum: Častým zdrojom konfliktov sú domáce financie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 17. decembra (TASR) - Domáce financie sú častým zdrojom konfliktov. Z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa venuje správe pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov vyplýva, že u ľudí so záväzkami po splatnosti sa s častými hádkami pre domáci rozpočet stretáva až 27 % respondentov.

Ku konfliktom pre financie dochádza najčastejšie u ľudí vo veku medzi 18 až 24 rokmi (31 % respondentov aspoň raz mesačne) a u ľudí so základným vzdelaním (42 % najmenej raz mesačne). Intenzita hádok o peniaze rýchlo rastie s počtom členov domácností, takže k pravidelným konfliktom dochádza v 23 % rodín so štyrmi a viac členmi. Najviac sa pre financie hádajú v Žilinskom kraji.

"Nie je prekvapením, že k hádkam o finančných problémoch dochádza najčastejšie v rodinách, ktorých príjem pochádza z dávok sociálnej podpory a úradu práce. Veľkú mieru konfliktov vykazujú aj domácnosti s príjmom z dohôd o vykonaní práce, ako sú brigády. Len zriedka sú financie zdrojom hádok v prípade dôchodcov," hovorí Jana Žaludová, hovorkyňa spoločnosti.

Príčiny konfliktov spojených s domácim rozpočtom sú u ľudí s nesplatenými dlhmi aj ľuďmi bez dlhov v zásade rovnaké. Najčastejšie ide o výdavky na nepotrebné veci, ktoré ako hlavný zdroj konfliktov uvádza štvrtina respondentov (25 %) a rovnaké percento respondentov uvádza ako príčinu konfliktov tajenie informácií o výdavkoch pred partnerom. Často dochádza k hádkam tiež pre spôsob investovania spoločných úspor.

"Z prieskumu vyplynulo zaujímavé zistenie, že pokiaľ sa partner dozvie, že si tajne sporíte iba pre vlastné účely, nie je to častou príčinou konfliktov vo vzťahu, vnímali to tak iba 4 % respondentov. Názory partnerov sa tiež veľmi často líšia ohľadom toho, čo je a čo nie je nutným výdavkom. S blížiacimi sa vianočnými sviatkami môžeme očakávať rastúcu frekvenciu rodinných konfliktov spojených s peniazmi," dodáva hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.