Gemológovia na Slovensku odhalili podvod s certifikátmi diamantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 17. decembra (TASR) - Gemológovia na Slovensku odhalili podvod s certifikátmi diamantov. Menejcenný diamant v prsteni bol doložený certifikátom hodnotnejšieho drahého kameňa. TASR o tom informoval predseda Slovenského gemologického inštitútu Martin Mikuš s tým, že prípad zrejme nebude ojedinelý. Vlani na tento typ podvodu upozorňovali americkí gemológovia, na Slovensku však ide o prvé odhalenie.

Podľa Mikuša je takýto typ podvodu nebezpečnejší ako tie, ktoré sa vyskytovali doteraz. V nich išlo napríklad o priamu zámenu prírodného kameňa za syntetický alebo doplnenie prírodných kameňov v šperku syntetickými. V tomto prípade mal však analyzovaný diamant laserom vypálené falošné číslo pôvodného kameňa certifikátu. "Laserom vypálené číslo totiž doposiaľ fungovalo ako spoľahlivý identifikačný znak preukazujúci autenticitu diamantu a certifikátu," vysvetľuje Mikuš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.