Dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu sú stabilné

Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve Foto: TASR/AP

Moskva 8. júla (TASR) - Dodávky plynu do Európy cez ukrajinskú vetvu plynovodu sú stabilné. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení ruského štátneho energetického koncernu Gazprom, z ktorého cituje agentúra Reuters.

Ruský koncern v júni zastavil export plynu na Ukrajinu, pretože vláda v Kyjeve mu v stanovenom termíne neuhradila platby za predchádzajúce dodávky. To vyvoláva obavy z prerušenia transportu komodity do celej Európy.

Gazprom je kľúčovým dodávateľom zemného plynu do Európskej únie (EÚ), ktorá z Ruska dováža viac než štvrtinu zo svojej celkovej spotreby komodity. Väčšinu z tohto objemu transportuje Rusko do únie cez ukrajinskú sieť plynovodov.

Kyjev a Moskva sa však opäť sporia o ceny a podmienky dodávok suroviny, už tretíkrát od roku 2006. Moskva sa preto snaží v budúcnosti Ukrajinu úplne obísť, a to prostredníctvom dvoch projektov - Severného prúdu, ktorým transportuje plyn cez Baltské more, a Južného prúdu, ktorý by mal prepravovať plyn do Európy cez Čierne more.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.