Stoeurová bankovka dovolenkárom najdlhšie vydrží v indickej Goa

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 8. júla (TASR) – Medzi najobľúbenejšie dovolenkové ciele Slovákov patria podľa aktuálneho prieskumu štatistického úradu Európskej únie Eurostat Chorvátsko, Česko a Turecko. Z hľadiska objemu výdavkov sa do prvej päťky dostali aj ďalšie typické dovolenkové destinácie Taliansko a Španielsko. Vyplýva to z analýzy ČSOB banky.

Podľa štatistík za rok 2013 by dovolenkári za tovary a služby, ktoré majú na Slovensku hodnotu 100 eur, v Belgicku zaplatili 154 eur a v Nemecku 144 eur. V Chorvátsku by za rovnaký nákup dali o niečo menej, a to 96 eur, v ďalšej obľúbenej destinácii Slovákov v Turecku 90 eur. Bulharsko je najlacnejšie, keďže cenová úroveň tejto krajiny dosahuje iba 68 % úrovne SR. Drahšie ako Slovensko sú o 25 % Grécko, o 34 % Španielsko a o 54 % Francúzsko.

Aj v krajinách "lacnejších ako Slovensko" však môže byť relatívne draho. "Iné máme totiž výdavky pri bežnom živote v mieste dlhodobého pobytu a iné pri cestovaní. Tam asi častejšie utrácame za hotelové a reštauračné služby, prípadne nakupujeme potraviny. Pri tomto porovnaní potom vyjdú aj krajiny ako Turecko či Chorvátsko o čosi drahšie ako Slovensko," zdôvodnil analytik ČSOB Marek Gábriš. V prípade potravín aj reštauračných služieb je pre Slovákov stále relatívne lacné Bulharsko.

So stoeurovou bankovkou vo vrecku môžu dovolenkári podľa prieskumu webového sprievodcu Tripomatic prežiť z 50 najobľúbenejších destinácií sveta najviac, a to takmer 12 dní, v indickej Goa. Nasledujú Hanoj s 10 dňami a Bangkok, kde môžu s týmto rozpočtom zostať osem dní. Medzi najdrahšie mestá patria Oslo (1,16 dňa), New York (1,44) a Benátky (1,49). "Zaujímavosťou je, že za jednu noc v New Yorku zaplatíte toľko ako za 19 nocí v Goa a jedno pivo v Oslo má zase hodnotu piatich jedál v Hanoji," upozornil Gábriš.

Slováci cestujúci autom na dovolenku do Chorvátska natankujú podľa analytika lacnejší benzín prakticky všade po ceste, a to v Maďarsku za cenu 1,366 eura za liter, Rakúsku (1,397 eura/l), Chorvátsku (1,456 eura/l) aj Slovinsku (1,498 eura/l). Taliansko zase patrí medzi krajiny s najdrahším benzínom v EÚ na úrovni 1,820 eura za liter. Z pohľadu nafty sú lacnejšie ako domáce čerpacie stanice tie v Rakúsku a Chorvátsku. Bulharsko sa radí medzi štáty s najnižšími cenami benzínu v únii a nie je drahé ani v prípade nafty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.