Na Slovensku môžu byť nebezpečné krémy a farba na tetovanie

Krémy sú distribuované v 50 gramových baleniach, ide o tubu v kartónovej škatuľke. Foto: ÚVZ

Bratislava 9. júla (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku a v Nemecku do systému RAPEX, čo je rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky. Ide o krémy na bielenie pokožky a farbu na tetovanie a je možné, že sa vyskytujú aj na Slovensku. TASR o tom informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.

Ide o krémy na bielenie pokožky značky L` Abidjanaise, výrobné dávky majú označenie Lot 63 alebo Lot 040113. Krajina pôvodu na obale nie je uvedená. Krémy sú distribuované v 50 gramových baleniach, ide o tubu v kartónovej škatuľke. Za nebezpečný sa považuje aj krém na bielenie pokožky značky Biopharma – Rapid` Clair, výrobné dávky majú označenie RC289, RC187 a RC288. Krajina pôvodu na obale nie je uvedená. Výrobok o hmotnosti 30 gramov je zabalený v platovej tube a v kartónovej škatuľke.

V uvedených krémoch bola zistená prítomnosť látky clobetasol propionate, ktorá patrí medzi glukokortikoidy a tie sú na zozname zakázaných látok v kozmetických výrobkoch. Zoznam je prílohou nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Medzi nebezpečné výrobky bola zaradená aj hnedá farba na tetovanie značky WEFA Colors. Ide o výrobné dávky BR 60408 141 s odporúčanými dátumom spotreby do mája 2015 a BR 3038098 s dátumom spotreby október 2014. Krajinou pôvodu je Nemecko, výrobcom "WEFA Colors, Markstr. 13, 56112 Lahnstein, Germany". Farba sa dostala na trh v plastových fľaškách s objemom 30 alebo 60 ml. Vo farbe na tetovanie bola zistená prítomnosť ťažkých kovov (arzén, olovo, nikel) a nevyhovuje rezolúcii Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.