Dodávky plynu do Európy sú plynulé, ale Rusko má obavy z krádeží

Foto: TASR/AP

Moskva 9. júla (TASR) - Ruský štátny energetický koncern Gazprom dnes potvrdil, že transport ruského plynu do Európy cez Ukrajinu je naďalej stabilný. Vysoký ruský predstaviteľ však očakáva, že Ukrajina začne "kradnúť" plyn určený pre Európu už na jeseň, keď sa jej zásoby znížia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa kancelárie Kremľa Sergeja Ivanova pre ruskú agentúru Interfax.

"Z vlastných skúseností vieme, že keď príde jeseň a zima a Ukrajine dôjdu zásoby plynu, Kyjev, a prepáčte, že to musím povedať takto, ho ukradne," povedal Ivanov počas návštevy v Číne.

Rusko, ktoré značnú časť dodávok plynu pre Európu prepravuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu, zastavilo v júni vývoz komodity do bývalej sovietskej republiky. Dôvodom je opäť spor o cenu a podmienky dodávok plynu.

Moskva trvá na tom, že export plynu na Ukrajinu obnoví, až keď jej Kyjev zaplatí dlhy a vyvezie na Ukrajinu len toľko plynu, koľko si vopred predplatí. Ukrajine sa ale nepáči cena za plyn, ktorú jej Rusko účtuje od začiatku apríla, a to 485 USD (356,91 eura) za 1000 kubických metrov (m3) plynu. Táto cena je najvyššia spomedzi zákazníkov Gazpromu. Jedným z dôvodov je zavedenie cla pre Ukrajinu. Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn, až potom je ochotná zaplatiť.

Gazprom požaduje od Ukrajiny zaplatenie dlhu za dodávky komodity, ktorý vyčíslil na 5,3 miliardy USD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.