Slovensko bude naďalej poskytovať dočasné útočisko utečencom

Zasadanie vlády Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 9. júla (TASR) - Slovensko bude naďalej poskytovať dočasné útočisko desiatkam utečencov a osobám pod ochranou, ako sú ženy s deťmi. Po maximálne šesťmesačnom pobyte v azylovom zariadení ministerstva vnútra v Humennom, odcestujú do tretích krajín. Vyplýva to z dohody medzi vládou SR a Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorú dnes schválila vláda SR.

"Na základe tejto dohody prijme vláda SR 150 utečencov a osôb pod ochranou na obdobie šiestich mesiacov odo dňa ich vstupu na územie Slovenskej republiky," uvádza sa v predkladacej správe. Dohoda počíta aj s možnosťou priebežného dopĺňania tohto počtu, v prípade odchodu niektorých z utečencov do tretej krajiny. Celkový počet dočasne prijatých utečencov a osôb pod ochranou však nesmie presiahnuť číslo 150.

V súvislosti s touto dohodou vláda SR uhradí výdavky len za 100 osôb. Za zvyšok zaplatí UNHCR prostredníctvom príslušného orgánu SR.

Ide v poradí o piatu takúto dohodu, ktorá nadväzuje na humanitárne transfery zrealizované na základe rovnomenných dohôd z rokov 2009, 2010, 2012 a 2013.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.