V obci Nižná Myšľa sa návštevníci vrátia do doby bronzovej

Na snímke v obecnom múzeu sú viaceré artefakty z tunajšieho archeologického náleziska z doby bronzovej. Foto: TASR/Milan Kapusta

Nižná Myšľa 19. júla (TASR) – Spoznať bližšie archeológiu, dobu bronzovú a významnú lokalitu z tohto obdobia môžu návštevníci v nedeľu (20.7.) v obci Nižná Myšľa pri Košiciach. Zaujímavý program v rámci podujatia Návrat na Várhegy poteší aj deti, pre ktoré bude pripravená škola mladých archeológov či tvorivé dielne.

"Akcia je zameraná hlavne na propagáciu výskumu v Nižnej Myšli a všeobecne archeológie ako vedy," hovorí archeológ Ján Rákoš z Východoslovenského múzea (VSM). V lokalite Várhegy už od roku 1977 realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) výskum pohrebiska a VSM od roku 1988 výskum opevnenej osady a akropoly. "Návštevníkom ukážeme archeologické sondy, vysvetlíme, ako archeologický výskum prebieha, o čom to vlastne je, čo sa nájde, čo z toho vieme zistiť, alebo ako sa interpretujú nálezy," priblížil Rákoš pre TASR.

Záujemcovia si môžu pozrieť repliku zrubovej chalupy z doby bronzovej, ako aj ďalšieho dobového príbytku, ktorá na nálezisku vzniká. Na akropole budú v náznakoch ukázané pôdorysy odkrytých chalúp, odborníci chcú predstaviť aj pravekú pec na pečenie chleba. Súčasťou programu, ktorý sa začne o 13.00 h, je dobové vypaľovanie keramických nádob či tavenie a odlievanie bronzu.

Pripravené sú tvorivé dielne

Ľudia sa môžu zapojiť do tvorivých dielní so zameraním najmä na hrnčiarstvo, v stánkoch budú predstavené ďalšie tradičné remeslá. Deti si v škole mladých archeológov vyskúšajú odkrývanie nálezov. Súčasťou akcie je aj prehliadka myšlianskeho obecného múzea s objavenými nálezmi, ako aj ruín stredovekého kostolíka. Na návštevu pozýva občianske združenie Collegium Myssle a obec Nižná Myšľa. Vstupné je dobrovoľné.

Pred zhruba 3500 rokmi stála na miestnej vyvýšenine Várhegy – Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím opevnená osada, ktorá bola dôležitým mocenským centrom. V médiách sa táto lokalita neraz označuje podľa slávneho starogréckeho mesta ako "slovenské Mykény".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.