Úroda obilnín v SR bude možno vyššia ako vlani, tvrdí SPPK

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 21. júla (TASR) - Úroda obilnín v SR bude z hľadiska množstva zrejme vyššia ako vlani, ale daždivé počasie má negatívny vplyv na ich kvalitu, ktorá sa znižuje. Uviedol to tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Pestovateľov nemôže naďalej tešiť nízka úroveň cien, ktoré im ponúkajú obchodní partneri za tohtoročnú úrodu," povedal predseda SPPK Milan Semančík. Napríklad v prípade potravinárskych pšeníc sa podľa jeho slov momentálne nákupné ceny pohybujú na úrovni 140 až 150 eur za tonu, čo je približne o 30 eur menej ako vlani.

Poľnohospodári, ktorí nie sú odkázaní na speňaženie úrody hneď po jej zbere, preto podľa Semančíka budú s predajom plodín vyčkávať až dovtedy, kým sa na trhu nevygenerujú stabilnejšie ceny.

Nejasný je podľa Nemca vplyv dočasne povolených ukrajinských bezcolných dovozov na vnútorný trh. "Hoci Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR avizuje prísne fytosanitárne kontroly na ukrajinsko-slovenskej hranici, poľnohospodári sa obávajú, že obilie z tejto krajiny k nám môže prichádzať okľukou cez Poľsko alebo Maďarsko," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.