B.Obama: Zostrelenie lietadla je budíček, Rusko je zodpovedné za krízu

Barack Obama počas prejavu k zostreleniu malajziského lietadla na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Washington 19. júla (TASR) - Zostrelenie civilného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines ukrajinskými separatistami podporovanými Ruskom by malo byť "budíčkom" pre Západ, aby zobral Moskvu na zodpovednosť za krízu, ktorá práve dosiahla kritický bod. Vyhlásil to v piatok americký prezident Barack Obama.

Aj keď Obama Rusko priamo neobvinil z účasti na havárii lietadla, pri ktorej zahynulo 298 ľudí, obvinil ho, že nezastavilo násilnosti, ktoré viedli k pravdepodobnému zostreleniu lietadla.

Podľa Spojených štátov lietadlo zasiahla raketa zem-vzduch odpálená z oblasti kontrolovanej proruskými rebelmi.

Obama v piatok telefonicky hovoril o situácii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, britským premiérom Davidom Cameronom a predsedom austrálskej vlády Tonym Abbottom. Podľa vyhlásenia Bieleho domu sa všetci predstavitelia zhodli na nevyhnutnosti medzinárodného vyšetrenia prípadu.

Agentúra Reuters pripomína, že Obama sa v ostatnej dobe stal terčom kritiky za údajne neefektívnu zahraničnú politiku. Situácia okolo tragédie lietadla na Ukrajine preto môže slúžiť ako test, či Obama dokáže získať dostatočnú medzinárodnú podporu, aby vyriešil jednu z najväčších globálnych kríz v jeho prezidentskej kariére - ktorou je v súčasnosti najhoršia situácia vo vzťahoch Západu a Ruska od konca studenej vojny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.