Satelitné snímky ukazujú dym z rakety a výbuch malajzijského lietadla

Boeing 777-200 ER malajzijských aerolínií. Foto: TASR/AP

Washington 19. júla (TASR) - Satelitné snímky zobrazujúce kúdoľ dymu a obrázky z infračervených senzorov dokumentujúce výbuch lietadla dokazujú, že stroj spoločnosti Malaysia Airlines sa zrútil po zásahu raketou zem-vzduch. Tvrdia to Spojené štáty.

Agentúra Reuters uvádza, že USA analyzovali dáta družíc Podporného obranného programu DSP, ktoré obiehajú Zem vo výške približne 36.000 kilometrov nad rovníkom a sú riadené z vojenskej základne Buckley v Colorade. Úlohou týchto špionážnych satelitov je poskytovať včasné varovanie v prípade odpálenia interkontinentálnych balistických rakiet.

Údaje zo satelitov umožnili expertom vypočítať oblasť, z ktorej bola raketa vystrelená. Podľa amerických predstaviteľov to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou z územia kontrolovaného proruskými separatistami.

Pentagon, Biely dom i americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová zdôraznili, že raketu SA-11 nie je jednoduché obsluhovať a ktokoľvek ju vystrelil, musel mať ruský výcvik.

Americké spravodajské služby priznali, že nezaznamenali presun rakiet SA-11 z Ruska na Ukrajinu. Podľa Powerovej sa však niekoľko hodín pred haváriou separatisti pohybovali s týmito raketami neďaleko miesta zrútenia lietadla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.