Ozbrojenci znemožnili pozorovateľom OBSE prístup k lietadlu

Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na mieste havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Doneck 19. júla (TASR) - Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nemohli vykonať prehliadku miesta havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines na východe Ukrajiny, pretože im v tom zabránili ozbrojenci, ktorí sa správali "neslušne a neprofesionálne".

Vyhlásil to hovorca misie Michael Bociurkiw.

Niektorí z ozbrojencov sa navyše zdali byť pod vplyvom omamných látok.

"Očakávali sme, že budeme mať neobmedzený prístup, pretože tak sme zvyknutí pracovať," cituje Bociurkiwa agentúra Reuters.

Hovorca zároveň poprel, že by ozbrojenci na pozorovateľov strieľali. Dodal však, že jeden z nich vystrelil niekoľkokrát do vzduchu - zrejme ako výstrahu pre civilistov, ktorí sa pohybovali v blízkosti miesta havárie.

Thomas Greminger v zastúpení Švajčiarska ako predsedníckej krajiny OBSE predtým uviedol, že tím OBSE v plnej miere neuspel so snahou dostať sa na miesto dopadu havarovaného lietadla v katastri obce Hrabove neďaleko mesta Torez v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Medzinárodná organizácia vyslala do lokality asi 30 pozorovateľov. Sedemnásti z nich strávili na mieste 75 minút a potom sa vrátili do Donecka.

Bociurkiw oznámil, že tím sa vráti na miesto tragédie v sobotu, "keďže dnes sme toho nemohli veľa urobiť kvôli správaniu sa ozbrojených jednotlivcov".

Proruský bojovník drží hračku, ktorú našiel medzi troskami na mieste havárie Malaysia Airlines pri obci Hrabovo Foto: TASR/AP

Uviedol, že tím nenašiel nikoho kompetentného, koho by sa spýtal na osud čiernej skrinky. Taktiež nie je podľa neho zrejmé, kto oblasť kontroluje.

"Miesto havárie je značne rozľahlé a nad touto oblasťou môže mať kontrolu viacero skupín," povedal.

Podľa Bociurkiwa telá obetí vyzerali byť nedotknuté, avšak ich osobné veci boli teatrálne naznášané na kôpky. Niektoré z tiel už vykazovali počiatočné známky rozkladu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.