UEFA potrestala Spartak Trnava za rasizmus

Fanúšikovia FC Spartak Trnava počas zápasu 1. predkola Európskej ligy medzi FC Hibernians - FC Spartak Trnava na národnom štadióne vo Vallette vo štvrtok 3. júla 2014. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnava 19. júla (TASR) - Disciplinárna komisia Európskej futbalovej únie (UEFA) potrestala slovenský klub Spartak Trnava za rasistické prejavy jeho fanúšikov, keď mu čiastočne uzavrela štadión na odvetný zápas druhého predkola Európskej ligy. Ako informuje oficiálna stránka klubu, v stretnutí proti gruzínskemu Zestafoni musia zostať sektory B1 a B2 na štadióne v Zlatých Moravciach prázdne.

UEFA reagovala na správu bulharského delegáta, ktorý po zápase s maltským Hibernians upozornil na rasistické prvky v správaní fanúšikov "andelov".

"Vo štvrtok sme dostali od UEFA vyrozumenie o uzavretí časti štadióna. Delegát počas zápasu s Hibernians zhotovil fotografie, na ktorých zachytil fanúšikov oblečených v tričkách s rasistickým motívom a symbolikou. Zároveň poukázal na chorál "Slovanista", v ktorom mali zaznieť prvky neznášanlivosti. Neminie nás za to zrejme ani nemalá pokuta. Najväčším trestom je uzavretie časti štadióna, ktoré sa týka asi šesťsto miest, čo je ďalšia výrazná finančná strata na vstupnom," uviedol PR manažér Spartaka Marek Ondrejka pre stránku spartak.sk.

Na snímke základná jedenástka FC Spartak Trnava, zľava hore Matej Strapák, Kamil Kuzma, Matej Siva, Martin Tóth, Erik Sabo, Martin Mikovič, dolný rad zľava Marek Janečka, Nikolas Špalek, Matúš Čonka, Ján Chovanec a Ján Vlasko pred zápasom 1. predkola Európskej ligy medzi FC Hibernians - FC Spartak Trnava na národnom štadióne vo Vallette vo štvrtok 3. júla 2014. Foto: TASR/ Lukáš Grinaj

Správa Spartak prekvapila

"Mrzí nás táto situácia o to viac, že stretnutie sa hralo vo veľmi dobrej futbalovej atmosfére, prebehlo bez problémov, čo si po stretnutí pochvaľovali aj samotní hráči. Necítili sme, že by bol niekde problém. Správa z UEFA nás prekvapila, sme z rozhodnutia smutní a zvažujeme, že sa proti verdiktu odvoláme," pokračoval.

"Vyzývame priaznivcov Spartaka, aby zvážili aj vhodnosť oblečenia a symbolík na vlajkách, s ktorými idú na štadión. Vzniknutou situáciou najviac utrpia práve fanúšikovia a klub, nedávajme preto dôvod na podobný krok voči Spartaku aj v budúcnosti," dodal.

Stanovisko UEFA

"Boj proti rasizmu patrí k najvyšším prioritám UEFA. Razíme politiku nulovej tolerancie voči prejavom rasizmu a diskriminácie na ihrisku i v hľadisku. Všetky formy rasistického správania považujeme za závažné previnenia voči disciplinárnemu poriadku a budú potrestané najťažšími sankciami. Vzhľadom na nové disciplinárne predpisy, ktoré platia od 1. júna 2013, sme pristúpili k posilneniu sankcií, aby sme zabránili akémukoľvek takémuto správaniu," píše sa v stanovisku UEFA.

Spartak Trnava odohrá odvetu s FC Zestafoni vo štvrtok 24. júla o 19.30 v Zlatých Moravciach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.