Putin odmieta zneužívanie havárie lietadla na politické ciele

Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Moskva 21. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval zneužívanie havárie lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti na východnej Ukrajine na politické ciele. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v noci nadnes zverejnila tlačová služba Kremľa.

Putin v ňom pripomenul, že Rusko obe strany konfliktu na východnej Ukrajine neraz vyzývalo na zastavenie bojových operácií a začatie rokovaní. Súčasne vyjadril presvedčenie, že ak by sa 28. júna na východe Ukrajiny neboli obnovili bojových operácií, "k tejto tragédii (lietadla) by určite nedošlo".

Ruský prezident deklaroval, že "nikto nesmie a nemá právo" zneužívať túto tragédiu "na zištné politické ciele". Takéto udalosti podľa neho nemajú ľudí rozdeľovať, ale spájať. Zdôraznil tiež, že je potrebné, aby sa ľudia, ktorí vplývajú na situáciu v oblasti, zodpovedali nielen pred vlastným národom, ale aj pred národmi krajín, ktorých štátni príslušníci sa stali obeťami katastrofy.

Vyslovil sa za prijatie opatrení na zaručenie bezpečnosti medzinárodných odborníkov, ktorí by podľa jeho predstáv mali pôsobiť pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.

Uviedol, že nestačí, keď okolnosti tragédie vyšetrujú experti z Donbasu, Donecka, ukrajinského ministerstva pre mimoriadne situácie a Malajzie. Podľa Putina okrem toho treba vytvoriť aj humanitárne koridory na zabezpečenie práce zahraničných expertov.

Vo svojom vyhlásení Putin opäť ubezpečil, že Rusko robí všetko pre to, aby konflikt na Ukrajine z jeho súčasnej vojenskej fázy prešiel fázy rokovaní za okrúhlym stolom a do používania výlučne diplomatických nástrojov.

Pri havárii lietadla Boeing-777 spoločnosti Malaysia Airlines, ku ktorej došlo minulý štvrtok počas letu z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Viaceré štáty - vrátane USA a Austrálie, odkiaľ pochádzalo veľa obetí - obvinili Moskvu zo spoluzodpovednosti za haváriu lietadla, keďže ju podozrievajú z dodávok vojenského materiálu pre proruských separatistov na východe Ukrajiny. Lietadlo bolo údajne zostrelené ruským raketovým systémom Buk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.