Na úrazové poistenie zamestnancov vyslaných do EÚ je potrebný formulár

Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 21. júla (TASR) – Slovenský zamestnávateľ, ktorý chce vyslať svojich zamestnancov pracovať do krajín Európskej únie alebo do Švajčiarskej konfederácie, Lichtenštajnska a Nórska, musí ešte predtým požiadať Sociálnu poisťovňu (SP) o vystavenie formulára PD A1 SK.

"Formulár vydáva útvar výberu poistného miestne príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne, kam treba žiadosť adresovať, potvrdzuje sa ním uplatniteľnosť legislatívy SR. Dôležité je to najmä, ak zamestnanec utrpí pracovný úraz, alebo je mu zistená choroba z povolania v členskom štáte," informoval TASR riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne, ústredie Peter Višváder.

Odškodnenie slovenského zamestnanca, ktorého vyšle slovenský zamestnávateľ na prácu mimo EÚ alebo do iného ako členského štátu, teda na územie tretích krajín, sa vykonáva buď podľa legislatívy SR – podľa zákona o sociálnom poistení - podmienkou je predloženie platného cestovného príkazu, alebo podľa existujúcej bilaterálnej zmluvy medzi SR a štátom, kde k poistnej udalosti došlo. Zmluva obsahuje podmienky a postup pri odškodňovaní pracovného úrazu alebo choroby z povolania občana zmluvného štátu.

Odškodňovanie občana, ktorý má pracovnoprávny vzťah so zahraničným zamestnávateľom, či už v rámci členských štátov alebo tretích krajín - nejde teda zamestnanca vyslaného slovenským zamestnávateľom - sa vykonáva podľa legislatívy štátu tohto zamestnávateľa, pre ktorého pracuje.

"Inštitúciou príslušnou na odškodnenie je teda inštitúcia štátu, kde pri vykonávaní činnosti k poistnej udalosti došlo. Slovenský občan v tomto prípade nie je úrazovo poistený podľa slovenskej legislatívy, a preto ani nemá nárok na odškodnenie podľa zákona o sociálnom poistení," doplnil Višváder. Upozornil, že podrobnejšie informácie zverejňuje SP na svojej webovej stránke www.socpoist.sk v elektronickom časopise Sociálne poistenie. "Poukazuje aj na prípady zamestnávania cudzích štátnych príslušníkov slovenskými zamestnávateľmi na území SR," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.