Prezident A. Kiska odcestoval na oficiálnu návštevu Nemecka

Na snímke prezident SR Andrej Kiska na palube vládneho špeciálu Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 23. júla (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska dnes odletel na oficiálnu návštevu Spolkovej republiky Nemecko. Uskutočňuje sa na základe pozvania nemeckého spolkového prezidenta Joachima Gaucka.

Kiska s Gauckom absolvuje pracovný obed v jeho sídle – zámku Bellevue. V programe má i stretnutie s Klausom Wowereitom, primátorom Berlína a predsedom vlády spolkovej krajiny Berlín. Wowereit ho prevedie cez Brandenburskú bránu, rokovať spolu budú v budove berlínskej radnice.

Slovenská hlava štátu tiež položí kyticu kvetov k pamätníku Berlínskeho múru. Ďalšia nástupná návšteva má za cieľ potvrdiť záujem o zachovanie vynikajúcej spolupráce s Nemeckom, ktorý je pre Slovensko strategickým partnerom v politickej i ekonomickej oblasti, informovala Kancelária prezidenta SR.

S nemeckým spolkovým prezidentom sa Kiska stretol počas prvej pracovnej zahraničnej cesty v Budapešti 16. júna. Pozvanie na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 25. výročia udalostí, ktoré viedli k demokratickým spoločenským zmenám v Maďarsku, prijal okrem hláv štátov V4 aj Gauck.

Úrad prezidenta Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck zastáva od 18. marca 2012, keď vo funkcii vystriedal odstupujúceho Christiana Wulffa. Je prvou nemeckou hlavou štátu, ktorá pochádza z bývalej NDR.

Niekdajší evanjelický kazateľ sa stal známym bojom za občianske a základné ľudské práva. Po zjednotení Nemecka pôsobil do roku 2000 ako riaditeľ Úradu spolkového splnomocnenca pre dokumenty Stasi.

Kiska po nástupe do funkcie absolvoval tri oficiálne zahraničné návštevy a dve pracovné cesty. V rámci nástupných ciest navštívil svojich náprotivkov v Prahe, Varšave, Viedni. Dnešná návšteva Berlína je jeho štvrtou oficiálnou zahraničnou návštevou.

Okrem vyššie spomenutej Budapešti, kde letel deň po svojej inaugurácii, navštívil prezident pracovne v utorok (22.júla) Varšavu. V rámci regionálnej schôdzky pred septembrovým summitom NATO sa tu stretli hlavy štátov V4, Estónska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Bulharska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.