Pätina Slovákov zarába menej ako 500 eur mesačne, tvrdí SNS

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 23. júla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) považuje za znepokojujúce, že 20 % zamestnaných ľudí zarába menej ako 500 eur mesačne v hrubom.

"Je pritom celkom zavádzajúce, že priemerná mzda na Slovensku vychádza na 824 eur, keďže mzdy u väčšiny ľudí sú hlboko nižšie a štatistiku vylepšuje malé percento vysokých príjmov," uviedol predseda strany Andrej Danko.

"V zmysle dostupných štatistických údajov týkajúcich sa priemerných platov na Slovensku ide o dlhodobý problém. Ani jedna vláda nebola schopná plniť svoje sľuby a reálne priniesť pracujúcim občanom zlepšenie životnej úrovne," dodal.

Priemerná mzda na Slovensku za rok 2013 predstavuje 824 eur, čo však neznamená disponibilné prostriedky. "Po odpočítaní daní a odvodov sa radíme medzi krajiny s najnižšou kúpyschopnosťou obyvateľov v Európskej únii. Len máloktorý predstaviteľ vlády a parlamentu si vie predstaviť, aké ťažké je vyžiť z tohto príjmu. Náklady na život sa pritom neustále zvyšujú a ľudia sa krútia v kolotoči nedostatku," tvrdí predseda SNS.

Približne 700.000 Slovákov podľa neho musí vyžiť s čistým príjmom pod 300 eur a z tohto príjmu musí nielen platiť jedlo, ale aj účty a rôzne iné veci.

"Vyhlásenia vlády v oblasti nezdražovania cien plynu a iných sociálnych benefitov pre niektoré skupiny obyvateľstva nič neriešia. Ide len o krátkodobý populisticko-marketingový ťah s cieľom zmierňovania spoločenských rozdielov," vyhlásil Danko. Dodal, že zámerom vlády by v prvom rade mala byť stabilná a najmä rastúca stredná vrstva obyvateľstva. To sa dá podľa neho dosiahnuť iba zvýšenou zamestnanosťou a zvyšovaním konkurencieschopnosti slovenských podnikov.

"Riešenie vo forme sociálnych balíčkov bez budúcej perspektívy rastu nie je žiaduce. Rozdeľovanie daní od poctivých pracujúcich občanov pre ľudí neochotných pracovať a taktiež neprispôsobivých občanov s cieľom predchádzania sociálnym nepokojom je cesta dlhodobo neudržateľná," uzavrel Danko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.