Vojaci poučili ministrov o postupe pri narušení vzdušného priestoru

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 23. júla (TASR) - Noví ministri školstva a hospodárstva, Peter Pellegrini Pavol Pavlis, sa v pondelok (21.7.) na brigáde velenia riadenia a prieskumu vo Zvolene oboznámili s tým, ako funguje systém spoločnej ochrany vzdušného priestoru severoatlantickej aliancie (NATINADS). Vojaci ich taktiež poučili, ako sa postupuje proti narušiteľovi vzdušného priestoru. Informuje o tom webová stránka Ozbrojených síl (OS) SR.

"Hlavným bodom návštevy bolo oboznámenie a poučenie ministrov s pravidlami a zásadami činnosti národnej vládnej autority pri riešení zákroku proti narušiteľovi vzdušného priestoru SR v zmysle konceptu RENEGADE," informuje web OS SR. V prípade narušenia vzdušného priestoru môžu šéfovia rezortu školstva a hospodárstva, ako aj iní členovia vlády od júna tohto roka počas neprítomnosti ministra obrany a po poverení predsedom vlády rozhodnúť o zostrelení lietadla.

Pri narušení vzdušného priestoru môže armáda použiť odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozbu použitia zbrane, vystrelenie varovných výstrelov alebo varovných svetelných signálov mimo narušiteľa vzdušného priestoru. Zostrelenie lietadla je možné, ak jasne vyplýva, že vzdušný objekt bude použitý proti životom ľudí, na spôsobenie obzvlášť závažného následku a ak ide o jediný prostriedok na odvrátenie tohto nebezpečenstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.