Zomrel známy americký herec japonského pôvodu James Shigeta

James Shigeta Foto: Wikipédia

Los Angeles 31. júla (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrel v pondelok v Los Angeles americký herec japonského pôvodu James Shigeta, známy okrem iného aj z kultovej snímky Smrtonosná pasca (1988).

Denník New York Times s odvolaním sa na umelcovho brata Jeffreyho Leavitta informoval, že herec podľahol následkom pľúcneho ochorenia a smrť ho zastihla v spánku.

Shigeta, rodák z Honolulu na Havajských ostrovoch, pochádzal z mnohopočetnej rodiny. Študoval na newyorskej univerzite a 2,5 roka strávil počas vojny na Kórejskom polostrove v amerických ozbrojených silách.

Jeho bohatá herecká kariéra je plná vzostupov a pádov: stvárnil počas nej značný počet postáv vo filmoch americkej a japonskej proveniencie i v televíznych produkciách.

V roku 1960 mu udelili Zlatý glóbus pre najtalentovanejšieho herca. Rovnaké ocenenie získali vtedy aj George Hamilton, Troy Donahue a Barry Coe.

Zahral si tiež vo viacerých muzikáloch i dobrodružných filmoch s ázijskou problematikou.

Shigeta patril podľa rebríčka Goldsea 100 medzi najviac inšpirujúcich Američanov ázijského pôvodu všetkých čias. Objavil sa i v seriáloch ako Dr. Kildare, Mission Impossible, T.J.Hooker, Jake a Tlsťoch, Hart a Hartová, ale aj Kung Fu, Magnum, Beverly Hills 90210 či SeaQuest DSV.

Umelec sa pred kamerami objavil naposledy v roku 2009.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.