Požiar v Yosemitskom národnom parku ohrozuje gigantické sekvoje

Požiar v Yosemitskom parku Foto: TASR/AP

San Francisco 31. júla (TASR) - Lesný požiar, ktorý už niekoľko dní zúri v západnej časti známeho Yosemitského národného parku v americkom štáte Kalifornia, ohrozuje už aj niektoré z gigantických sekvojí. Zatiaľ sa podarilo uhasiť približne 34 percent rozlohy požiaru, ktorý vypukol v sobotu, a obyvatelia mesta El Portal sa mohli vrátiť do svojich domovov, oznámil v noci nadnes denník USA Today.

Plamene doteraz pohltili plochu s rozlohou približne 12 štvorcových kilometrov. Bojuje s nimi okolo 830 hasičov a sedem vrtuľníkov. Hasenie požiaru sťažujú sucho a 40-stupňová horúčava.

Požiar dočasne zablokoval niektoré prístupové cesty do parku, okrem iného Big Oak Flat Road a časť diaľnice číslo 120. Uzavreté boli i tri kempingy.

Yosemitský národný park má rozlohu 3100 štvorcových kilometrov. V minulom roku vypukol v jeho tesnej blízkosti jeden z najväčších požiarov v dejinách Kalifornie, s ktorým bojovalo niekoľko tisíc hasičov.

Extrémne sucho momentálne sužuje 80 percent územia Kalifornie. Najväčšie a najničivejšie požiare však toto leto vyčíňali na severozápade pacifického pobrežia USA v štáte Washington.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.