New York Times obviňuje Európu z nepriameho financovania terorizmu

New York Times Foto: wikipedia

Washington 31. júla (TASR) - Európske štáty nepriamo pomáhajú financovať teroristické organizácie tým, že vyplácajú veľké sumy peňazí za prepúšťanie rukojemníkov zadržiavaných militantnými skupinami napojenými na al-Káidu, napísal v stredu denník New York Times.

V investigatívnom článku noviny uviedli, že od roku 2008 vyplatili európske štáty al-Káide v podobe výkupného 126 miliónov dolárov, z toho 66 miliónov dolárov minulý rok.

A obchod prekvitá: Kým v roku 2003 dostali únoscovia za jedného rukojemníka okolo 200.000 dolárov, teraz to môže byť aj desať miliónov.

Vyplácanie výkupného za svojich unesených občanov jednotlivé štáty väčšinou taja. Únoscovia konajú systematicky, pravdepodobne podľa návodu vypracovaného ústrednými činiteľmi al-Káidy v Pakistane.

Od roku 2003 unášajú islamskí militanti turistov v krajinách ako je Mali a zadržiavajú ich ako rukojemníkov, ktorých sú ochotní prepustiť za veľké sumy peňazí.

Výkupné doposiaľ vyplácali takmer výlučne európske krajiny, ako sú Francúzsko, Rakúsko, Švajčiarsko a Nemecko - s tým, že peniaze sa k únoscom dostávajú cez sieť sprostredkovateľov. Európske vlády niekedy vydávajú výkupné vyplácané teroristom za rozvojovú pomoc.

Predstavitelia protiteroristických organizácií sa domnievajú, že al-Káida z peňazí inkasovaných v podobe výkupného za zadržiavaných Európanov financuje podstatnú časť svojej náborovej a výcvikovej činnosti a nákup zbraní.

"To vy, Západ, im dodávate životnú silu. To vy ich financujete," uviedol pre New York Times pod podmienkou zachovania anonymity jeden z poradcov prezidenta Burkiny Faso.

Džihádisti už zistili, že sa im neoplatí unášať amerických a britských občanov, pretože ich vlády odmietajú platiť výkupné, čo dokázal prípad z roku 2009, keď teroristi spolu s Nemcom a Švajčiarom uniesli aj britského občana.

Británia odmietla zaplatiť výkupné a únoscovia Brita zavraždili. Zvyšných dvoch rukojemníkov prepustili po tom, čo vlády Nemecka a Švajčiarska pristúpili na požiadavky al-Káidy.

Námestník amerického ministra financií pre boj s terorizmom a finančné spravodajstvo David Cohen už v roku 2012 povedal, že peniaze vyplatené v podobe výkupného sú "najvýznamnejším zdrojom financovania terorizmu".

Podľa denníka New York Times od roku 2008 zomrelo v zajatí alebo bolo zavraždených približne 15 percent rukojemníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.