Agentúra Fitch znížila rating Argentíny na čiastkový bankrot

Provládny stúpenec stojí s argentínskou vlajkou pred prezidentským palácom v Buenos Aires Foto: TASR/AP

New York 1. augusta (TASR) - Ratingová agentúra Fitch znížila svoje hodnotenie úverovej bonity Argentíny na čiastočnú platobnú neschopnosť (restricted default). Krajina totiž z dôvodu právneho sporu s americkými hedžovými fondmi nedokázala načas vyrovnať niektoré svoje záväzky. Informovala o tom agentúra DPA.

Argentína nesplatila načas úroky z niektorých svojich dlhopisov, uviedla Fitch vo štvrtok (31. 7.) v noci v odôvodnení svojho rozhodnutia.

Argentína podľa rozhodnutia newyorského súdu nemôže splácať niektoré svoje záväzky, kým nevyplatí hedžové fondy NML Capital a Aurelius, ktoré odmietli reštrukturalizáciu dlhopisov krajiny po jej krachu v roku 2001. Argentína sa nedokázala do štvrtkovej polnoci newyorského času dohodnúť na kompromisnom riešení, čo spôsobilo, že nezaplatila kupón majiteľom dlhopisov, ktorí v rokoch 2005 až 2010 súhlasili s odpisom dlhu a výmenou dlhopisov.

Ďalšia z troch veľkých ratingových agentúr Standard & Poor's už vo štvrtok znížila svoju úverovú známku Argentíny na čiastočnú platobnú neschopnosť. Podobný krok sa očakáva aj od poslednej agentúry Moody's.

Podľa Fitch je nepredvídateľné, ako dlho bude trvať platobná neschopnosť Argentíny, ktorej ekonomika sa nachádza v recesii. Druhý bankrot za 13 rokov znamená, že argentínska vláda aj súkromné firmy sa ťažšie dostanú k peniazom na globálnych trhoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.