Celková zamestnanosť na Slovensku vzrástla

Štatistický úrad Foto: Teraz.TV

Bratislava 14. augusta (TASR) - Celková zamestnanosť na Slovensku dosiahla v druhom kvartáli tohto roka úroveň 2,2 milióna osôb. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktoré zverejnil dnes.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka celková zamestnanosť na Slovensku vzrástla o 1,4 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť zvýšila oproti 2. štvrťroku 2013 o 1,4 % a oproti 1. štvrťroku 2014 o 0,5 %.

Spresnené výsledky o vývoji zamestnanosti v krajine ŠÚ SR zverejní 3. septembra tohto roka.

Rast HDP

V 2. štvrťroku tohto roka vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v stálych cenách medziročne o 2,5 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy HDP oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástol o 2,4 % a oproti 1. štvrťroku 2014 o 0,6 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ako ďalej ukázali štatistiky, v bežných cenách sa v 2. štvrťroku 2014 vytvoril HDP v objeme 18,4 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 1,9 % oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúceho roka.

Spresnené štatistiky o vývoji hrubého domáceho produktu zverejní ŠÚ SR 3. septembra tohto roka.

Inflácia v mínuse

Medziročná miera inflácie na Slovensku meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v júli 2014 zápornú hodnotu 0,2 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera inflácie vyjadrená prírastkom priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov dosiahla v júli 2014 hodnotu 0,3 %.

Medzimesačný harmonizovaný index spotrebiteľských cien 99,8 % bol ovplyvnený najmä znížením a zvýšením cien v odbore potraviny a nealkoholické nápoje (záporný príspevok 0,17 percentuálneho bodu), odevy a obuv (záporný príspevok 0,03 p. b.), nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu (záporný príspevok 0,01 p. b.), doprava (záporný príspevok 0,01 p. b., z toho nákup dopravných prostriedkov záporný príspevok 0,02 p. b., pohonné látky a mazivá kladný príspevok 0,01 p. b.), zdravotníctvo (kladný príspevok 0,01 p. b.), alkoholické nápoje a tabak (kladný príspevok 0,02 p. b.), rekreácia a kultúra (kladný príspevok 0,03 p. b.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.