Doneck je podľa separatistov pod intenzívnou delostreleckou paľbou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 14. augusta (TASR) - Proruskí separatisti na východe Ukrajiny dnes uviedli, že niekoľko štvrtí nimi ovládaného mesta Doneck zasiahla intenzívna delostrelecká paľba ukrajinskej armády, ktorá sa snaží separatistov z Donecka vytlačiť. Informovala agentúra Reuters.

Ukrajinská armáda Doneck, kde pred vypuknutím konfliktu žilo takmer milión obyvateľov, postupne obkľučuje, ale separatisti sa svojej bašty nemienia vzdať. Podľa reportéra agentúry Reuters sa tam delostrelecká paľba ozývala aj v utorok večer a v stredu.

Agentúra Novorossija, blízka proruským separatistom, dnes informovala, že delostrelecké granáty ukrajinskej armády zasiahli ciele v doneckej štvrti Leninskij rajon a v predchádzajúcich dňoch dopadli aj na oblasti ležiace východne a juhovýchodne od mesta.

Podľa Novorossije je ostreľovaním najviac postihnutá jedna z obytných štvrtí mesta Makijivka, ležiaceho približne 25 kilometrov od Donecka, ako aj oblasti ležiace medzi Doneckom a Dokučajevskom, pričom o počte obetí agentúra neinformovala.

Podľa odhadov OSN od apríla, keď sa separatisti zmocnili viacerých vládnych budov na východe Ukrajiny, zahynulo v ukrajinskom konflikte vyše 2000 ľudí.

Vodca luhanských separatistov odstúpil

Vodca samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Valerij Bolotov odstúpil z funkcie. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské štátne médiá.

Bolotov podľa vlastného vyjadrenia sa dočasne vzdáva úradu a to kvôli následkom bližšie nešpecifikovaného zranenia, ktoré mu neumožňuje efektívne vykonávanie jeho povinností, uviedla televízia Rossija-24.

Svoj krok Bolotov vopred konzultoval s kolegami z exekutívy LĽR; z diskusií vzišiel návrh, aby ho vo funkcií vystriedal doterajší minister obrany LĽR Igor Plotnickij.

Valerij Bolotov Foto: TASR/AP

Bolotov sa narodil v Rusku, ale od detstva žil na východe Ukrajiny. Po vypuknutí ukrajinskej krízy zapojil do proruských protestov v Luhanskej oblasti; bol vyhlásený za ľudového gubernátora a následne za hlavného predstaviteľa Luhanskej ľudovej republiky.

Len pred týždňom sa vzdal funkcie iný popredný činiteľ východoukrajinských separatistov, premiér tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Borodaj. Na poste ho vystriedal na Ukrajine narodený Alexandr Zacharčenko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.