Na Szigete 2014 v Budapešti zahrali americké kapely aj Peter Lipa

Festival Sziget v Budapešti 13. augusta 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť / Bratislava 14. augusta (TASR) – Americko-anglická zostava sa v stredu večer (13.8.) zišla na hlavnom pódiu známeho festivalu Sziget, ktorý si tento týždeň pripisuje na svoje konto už 22. ročník.

Večerný program rozbiehala americká alternatívna skupina Imagine Dragons. Kapela z Las Vegas prišla na scénu v roku 2008, do Budapešti ju priniesol spevák Dan Reynolds. Viac ako päťdesiat tisíc fanúšikov pred pódiom zajasalo už pri prvej piesni Fallen. Kapela má na svojom konte jeden vydaný album Night Visions a päť piesní z neho bodovalo v singlovej hitparáde. Chlapci z Las Vegas vydali aj sedem EP platní, takže mali čo ponúknuť. Zaujímavosťou bolo, že okrem bubeníka mali aj ostatní členovia kapely na pódiu svoj bubon a po celý čas vystúpenia ich aj využili. Odmenou pre skvelé publikum bol v závere hit Demons, ktorý poznáme aj zo slovenského éteru.

Imagine Dragons striedala na pódiu skupina Placebo. Táto anglická formácia, ktorá hrá alternatívny rock, vznikla v Londýne v roku 1994. Založil ju spevák a gitarista Brian Molko spolu s basovým gitaristom Stefanom Olsdalom. V júli 1996 vydali debutový album Placebo. Prvý hit v singlovom rebríčku Nancy Boy mali v roku 1997. Celkom 14 ich skladieb sa dostalo do hitparády. Na svojom konte majú sedem štúdiových albumov, siedmy Loud Like Love vyšiel v septembri 2013. Z pódia zazneli známe songy, medzi nimi Pure Morning, You Don't Care About Us či The Bitter End.

Tretím z ponúkanej anglo-americkej produkcie bol interpret, ktorý si hovorí Skrillex. Civilným menom Sonny John Moore je rodákom z Los Angeles a pri svojom mene má pripísané spevák, skladateľ, dídžej a producent elektronickej hudby. Jeho novinkový album Recess vyšiel v marci 2014, pred ním vydal sedem EP platní. Na svoje si prišli predovšetkým priaznivci elektroniky.

Na štrnástich pódiách ponúka hudobnú produkciu Sziget 2014, jedným z nich je aj Blues-Irish Stage a v stredu (13.8.) sa na ňom predstavil sa Peter Lipa a jeho Band. Ponúkol štandardný repertoár, s ktorým účinkuje na koncertoch v zahraničí. Zazneli úpravy známych songov I Saw Her Standing There (Beatles), amerického tradicionálu House Of The Rising Sun, ktorý preslávila skupina Animals, či piesne Georgia On My Mind z repertoáru Raya Charlesa. O pol noci zaznela z pódia aj slovenčina v podobe známej piesne Balada o štyroch koňoch. Lipa musel dať aj prídavok vo forme skladby I'll Be Your Baby Tonight, ktorú v roku 1967 zložil slávny Bob Dylan a v roku 1990 nahral jej cover verziu Robert Palmer so skupinou UB40.

.

Peter Lipa sa pri vystúpení na Szigete cítil ako hokejista či futbalista

Náš špičkový a medzinárodne ostrieľaný interpret Peter Lipa ponúkol štandardný repertoár, v ktorom nechýbali známe songy I Saw Her Standing There, House Of The Rising Sun, Georgia On My Mind či I'll Be Your Baby Tonight z autorského pera Boba Dylana. Diváci pred pódiom vďačne prijali pol druha hodiny výbornej zábavy v podaní slovenských hudobníkov.

„Kedysi som tu bol ako doma, chodieval som často do Budapešti, mal som Budapešť rád. Tu som kupoval prvé platne – rokenrolové, tu mali taký obchod, kde napálili zákazníkovi presne ten rokenrol, ktorý potreboval, sami robili platne. Mám Budapešť veľmi dobre v pamäti, v posledných rokoch sa tu akosi často nedostanem. Ale takáto príležitosť je veľmi vítaná,“ povedal po koncerte pre TASR Peter Lipa. Zároveň dodal, že: „Je to medzinárodný festival a tak sa k tomu aj musím postaviť. Som našťastie vyzbrojený repertoárovo tak, že by som mohol po anglicky spievať ďalšiu hodinu a pol, ale predsa len, keď človek vidí Slovákov – tak som rýchlo zaradil aspoň Baladu o štyroch koňoch, aby som uspokojil slovenské chúťky. Dokonca v Sunny Side Of The Street som zaspieval slovenský text, takže trocha to tu zaznelo.“

V hľadisku pred pódiom sa nad hlavami divákov objavila aj slovenská zástava. „Je to príjemné, človek si naraz uvedomuje, že nie sme doma, ale dnes je v Európe všetko jednoduché, všetci sme bez hraníc a všetci sme slobodní, chodíme kde chceme. Človek si sadne do auta a za dve hodiny sme v Budapešti. A až pri tej zástave si uvedomíme, že už nie sme doma a že sme v cudzine. Mal som chvíľu pocit ako hokejista či futbalista, lebo tam sa so zástavami chodí, ale na muzike je to veľmi málo,“ doplnil na záver.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.