Zásobovanie bánk v eurozóne peniazmi sa v júli zrýchlilo

Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 28. augusta (TASR) - Zásobovanie bánk v eurozóne peniazmi sa v júli zrýchlilo, no objemu úverov, ktoré poskytli firmám aj domácnostiam, napriek tomu klesol, aj keď menej ako v predchádzajúcom mesiaci.

Vyplýva to z najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa údajov ECB objem úverov, ktoré komerčné banky poskytli v júni súkromnému sektoru v eurozóne, medziročne klesol o 1,6 %, čo je menej ako v júni, keď sa znížil o 1,8 %. Z toho domácnostiam banky poskytli v júni o 0,5 % menej úverov ako pred rokom.

ECB dnes zároveň zverejnila údaje o stave peňažnej zásoby M3, ktorá je lepším ukazovateľov stavu hotovosti v ekonomike. Štatistiky ukázali, že po očistení od sezónnych vplyvov sa medziročné tempo rastu M3 v júli zrýchlilo na 1,8 % z júnových 1,6 % a májového 1 %. Prekonalo tak aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že stúpne o 1,5 %.

Priemerné tempo rastu M3 za tri mesiace, teda od začiatku mája do konca júla, dosiahlo 1,5 %, čo je tiež zrýchlenie v porovnaní so zvýšením M3 o 1,2 % v období apríl-jún 2014.

ECB prijala v júni rozsiahly balík bezprecedentných opatrení, ktorých cieľom je boj s dlhodobo nízkou infláciou, podpora ekonomiky a úverovania. Súčasťou balíka bolo zníženie kľúčovej úrokovej sadzby na nové historické minimum 0,15 % a stlačenie depozitnej sadzby do negatívneho teritória.

Okrem týchto krokov sa rozhodla ponúknuť bankám v eurozóne lacné úvery prostredníctvom dlhodobých refinančných operácií, rozšírila zoznam aktív, ktoré prijíma výmenou za úvery komerčným finančným ústavom, a do bankového systému vytrvalo pumpuje likviditu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.