V budúcom roku na predsedníctvo SR v EÚ vynaloží vyše 15,6 milióna eur

Pohľad na hlavné mesto SR, Bratislavu z výhliadkovej plošiny kaviarne UFO na Moste SNP nad európskym veľtokom Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 17. septembra (TASR) - Na prípravu predsedníctva Slovenska v Európskej únii sa v budúcom roku vynaloží 15,65 milióna eur. Tento rok sú to 3 milióny eur.

Najväčšiu položku tvoria osobné výdavky, cestovné náhrady a prenájom ubytovania pre dočasných zamestnancov Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli. Ďalej sú to náklady na tvorbu vizualizácie predsedníctva, informačno-komunikačné vybavenie zamestnancov, ako aj na ich odbornú prípravu a vzdelávanie. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválila vláda.

"Podrobnú kalkuláciu výdavkov na roky 2016 a 2017 nie je možné v tomto štádiu príprav podrobne spracovať, keďže v súčasnosti nie sú dostatočne známe všetky informácie determinujúce výšku rozpočtu predsedníctva," uvádza rezort diplomacie. Predpokladá sa, že celková suma sa bude pohybovať medzi 60 až 70 miliónmi eur.

Podľa ministerstva je rozsah výdavkov daný viacerými faktormi, ktorých náročnosť na rozpočet je možné v mnohých prípadoch iba odhadnúť. Týka sa to agendy jednotlivých pracovných skupín Rady EÚ, spolupráce krajín predsedníckeho tria a súkromného sektora. Ten chce MZV využiť na spoluprácu formou sponzoringu. Išlo by o zabezpečenie občerstvenia, dopravy či prenájom limuzín. Bude si to však vyžadovať úpravu legislatívy, ako je zákon o verejnom obstarávaní, keďže jeho aktuálne znenie vytvára bariéry pre praktickú realizáciu sponzoringu.

Predsedníctvo vykonávajú skupiny troch členských štátov počas 18 mesiacov. Vytvorené sú na základe rotácie jednotlivých krajín s prihliadnutím na ich rozmanitosť a geografickú rovnováhu v rámci únie. Poradie predsedníctiev stanovila Rada EÚ v decembri 2004.

Trio realizuje spoločný politický program. Každý člen skupiny predsedá v stanovenom období pol roka. Ostatní mu vtedy pomáhajú pri vykonávaní všetkých právomocí na základe spoločného programu. Spolu so Slovenskom je v triu aj Holandsko a Malta. Holandsko sa postaví do čela únie 1. januára 2016, od 1. júla nasleduje SR a po ňom do 30. júna 2017 Malta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.