Na spoluprácu s Poľskom vláda vyčlení 182,3 mil. a s ČR 106 mil. eur

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. septembra (TASR) – Na rozvoj cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Poľskom je v rokoch 2014 až 2020 vyčlenených viac než 182,3 milióna eur z eurofondov. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválil kabinet Roberta Fica (Smer-SD).

Program cezhraničnej spolupráce Slovenska a Poľska má podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pomôcť využiť vnútorný potenciál regiónu v oblastiach dopravy, životného prostredia a vzdelávania. Jeho cieľom je realizovať tri základné výzvy a zredukovať nedostatky, ktoré sú pre územie typické.

"Medzi základné výzvy programu patrí ochrana, posilnenie a rozvoj kľúčového potenciálu oblasti – prírodného a kultúrneho dedičstva, zlepšenie dopravnej infraštruktúry a rozvoj vzdelávania, obzvlášť stredoškolského s ohľadom na potreby trhu práce a rozvoj možností celoživotného vzdelávania," konštatuje rezort v materiáli.

Oprávneným územím programu je v rámci SR oblasť Žilinského a Prešovského kraja a okres Spišská Nová Ves v Košickom kraji a na území Poľska sú to subregióny krosniansky, przemyský, nowosądecký, osvienčimský a bielsky, okres Pszczyna v Sliezskom vojvodstve, okres Rzeszów a mesto Rzeszów v Podkarpatskom vojvodstve a okres Myślenice v Malopoľskom vojvodstve.

Program bude mať k dispozícii vyše 182,3 milióna eur, z toho bezmála 155 miliónov eur tvorí príspevok Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 27,3 milióna eur národné spolufinancovanie vrátane vlastných zdrojov prijímateľov.

Na cezhraničnú spoluprácu medzi SR a ČR pôjde 106 miliónov eur

Na program cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou pôjde v najbližších siedmich rokoch viac ako 106 miliónov eur z eurofondov. Vyplýva to z návrhu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý dnes schválil vládny kabinet.

Program si kladie za cieľ prispieť k zvýšeniu atraktívnosti cezhraničného regiónu pre obyvateľov a návštevníkov prostredníctvom inteligentného využívania vnútorného potenciálu územia. Nosnými oblasťami podpory sú doprava, životné prostredie, výskum a inovácie, vzdelávanie a budovanie inštitucionálnych kapacít.

"Hlavný cieľ programu reaguje na kľúčovú výzvu pre regióny, a to vytvoriť príťažlivý región pre obyvateľov, podnikanie, investorov a zároveň aj turistov a návštevníkov. Investície na podporu cezhraničnej spolupráce sa prejavia v kvalite života, vo fungovaní verejných a súkromných inštitúcií pôsobiacich v cieľovom regióne," zdôvodňuje agrorezort v predkladacej správe k materiálu.

Na Slovensku sa program sústreďuje na Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj a na území Česka doň bude zahrnutý Juhomoravský, Zlínsky a Moravskosliezsky kraj.

Schválený rozpočet počíta so sumou vyše 106 miliónov eur, z ktorých 90,1 milióna eur tvorí príspevok Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 15,9 milióna eur národné spolufinancovanie vrátane vlastných zdrojov prijímateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.