Bayern proti City takmer doplatil na koncovku, rozhodol Boateng

Jerome Boateng po góle proti Manchestru City Foto: TASR/AP

Mníchov 18. septembra (TASR) - Plejáda šancí, herná i strelecká prevaha, ale jediný gól až v závere duelu. Nemecký šampión Bayern Mníchov odštartoval nový ročník futbalovej Ligy majstrov v šlágri E-skupiny proti Manchestru City tesným triumfom 1:0, o ktorý sa postaral v 90. minúte obranca Jerome Boateng. Bavori ale mohli rozhodnúť oveľa skôr.

"Sami sme si to skomplikovali," priznal po zápase kapitán Bayernu Philipp Lahm. "Sme šťastní z troch bodov, ale na gól sme čakali príliš dlho. Mali sme dosť príležitostí dať ho skôr a mohlo to byť pre nás oveľa jednoduchšie. Už v prvom polčase sme sa ocitli v obrovských šanciach..." Bayern začal raketovo a Thomas Müller mal už po štyridsiatich sekundách na nohe gól, keď obišiel aj vynikajúco chytajúceho Joea Harta, no trafil iba bočnú sieť opustenej bránky.

Víťaz Ligy majstrov z roku 2013 pokračoval v tlaku, brankár City ale postupne zneškodnil aj ďalšie veľké príležitosti Müllera, Maria Götzeho či Davida Alabu. Anglický majster hrozil najmä z kontier, no domáca obrana na čele s brankárom Manuelom Neuerom bola pevná. "Citizens" už po prestávke až tak nebezpeční neboli a Neuera celý druhý polčas prakticky neohrozili. Napokon pykali v samotnom závere, keď sa tečovanou strelou halfvolejom zvnútra šestnástky presadil Boateng a zariadil tak víťazstvo pre Bayern.

"Nie všetko dnes bolo z našej strany perfektné, ale bojovali sme až do konca a dočkali sme sa odmeny," povedal zápasový hrdina Boateng. Do akcie pred jeho gólovou koncovkou sa zapojil Arjen Robben, ktorého na začiatku sezóny trápilo zranenie a do hry naskočil až štvrťhodinu pred koncom. "Vyhrali sme iba tesne, ale pozitívnejšie je, že sme si vytvorili množstvo čistých šancí. Sme na správnej ceste," tvrdí holandský krídelník.

Na štarte novej sezóny sa v koncovke zatiaľ trápi aj kanonier Robert Lewandowski, Bayernu navyše citeľne chýbajú zranení Franck Ribery a Bastian Schweinsteiger. "Budeme ešte lepší, ale aj dnes sme si zaslúžili víťazstvo," je presvedčený kouč Pep Guardiola. "Snažili sme sa a nebolo ľahké vytvoriť si toľko šancí. Ale gól sme napokon dali, čo je pre nás nesmierne dôležité. Vieme totiž, v akej ťažkej skupine sme," dodal španielsky kormidelník Bayernu.

E-skupina:

Bayern Mníchov - Manchester City 1:0 (0:0)
Gól: 90. Boateng, rozhodoval: Mallenco (Šp.)

Schalke zastavilo víťaznú sériu Chelsea

íťazná séria Chelsea Londýn sa v stredu skončila. Líder anglickej ligy doma iba remizoval v dueli G-skupiny Ligy majstrov so Schalke 04 1:1, keď domácim citeľne v ofenzíve chýbal španielsky kanonier Diego Costa. Brazílsky rodák pre zranenie stehenného svalu nemôže v priebehu týždňa odohrať viac ako jeden celý zápas, vysvetlil po stretnutí kouč Chelsea Jose Mourinho.

Costa, ktorý pri štyroch ligových triumfoch jeho tímu za sebou zaznamenal sedem gólov, naskočil do zápasu až štvrťhodinu pred koncom už za stavu 1:1, ale rozhodnutie nepriniesol. Minulý víkend Costa zaznamenal v lige hetrik proti Swansea. "Má problém. Hral v sobotu a preto dnes nebol v stave začať zápas od začiatku," vysvetlil Mourinho. "Nešetrili sme ho na ligový šláger proti Manchestru City, jednoducho ho do hry nepustilo zranenie. Ak by mal týždeň pauzu, bol by v základnej zostave. Tri dni ale pre neho nie sú dostatočný čas na regeneráciu." Costu v zostave nahradil ostrieľaný Didier Drogba, ale nepresadil sa.

Chelsea mala na Stamford Bridge miernu prevahu a hoci už v 11. minúte Cesc Fabregas po narážačke s Edenom Hazardom otvoril skóre premiérovým gólom za svoj nový klub od príchodu z Barcelony, na tri body to nestačilo. Schalke, ktoré je v bundeslige po troch kolách bez víťazstva, totiž neustále hrozilo najmä z brejkov a po hodiny hry hosťom jeden z nich vyšiel. Na jeho konci sa ukážkovo individuálne presadil Klaas-Jan Huntelaar a zariadil pre nemecký tím bod. "Takticky sme splnili všetko, čo sme si predsavzali," tešil sa tréner Schalke Jens Keller. "Mali sme dobré tempo a vďaka agresívnej hre sme získavali priestor. Bod je pre nás super."

V ďalšom dueli skupiny uhral slovinský šampión NK Maribor, ktorý sa predstavil v hlavnej fáze prestížnej súťaže po dlhých 15 rokoch, remízu 1:1 so Sportingom Lisabon. Favorizovaní hostia išli do vedenia v 80. minúte zásluhou Naniho, no v nadstavenom čase vyrovnal po dvojnásobnej hrubej chybe obrany Zahovič.