Kanada nikdy neuzná ruskú anexiu Krymu, vyhlásil kanadský premiér

Kanadský premiér Stephen Harper Foto: TASR/AP

Montreal 18. septembra (TASR) - Kanadský premiér Stephen Harper povedal v stredu v Ottawe ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, že Kanada nikdy neuzná ruskú anexiu Krymu ani iných častí Ukrajiny. Svojmu ukrajinskému hosťovi tiež prisľúbil plnú podporu Ottawy pri obnovení zvrchovanosti Ukrajiny nad jej územím, informovala tlačová agentúra DPA.

"Kanada uznáva zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny, celej Ukrajiny. A nech bude jej oslobodenie trvať päť mesiacov alebo 50 rokov, my nikdy, nikdy neuznáme ilegálnu ruskú okupáciu žiadneho ukrajinského územia," zdôraznil Harper.

Porošenko, ktorý navštívil Ottawu s cieľom získať medzinárodnú podporu pre svoj plán ako sa zvládnuť situáciu so separatistami na východe Ukrajiny a ich podporovateľom v Kremeľskom paláci, Kanade poďakoval.

"Som vďačný Kanade. Vaša krajina patrí medzi najpevnejších podporovateľov Ukrajiny," uviedol vo svojom prejave v parlamente, ktorý ho privítal s búrlivým potleskom v stoji.

Ukrajina, pokračoval Porošenko, platí "veľmi vysokú cenu za obhajovanie toho, v čo verí - demokracie a slobody vybrať si vlastnú budúcnosť". Vyše dvoch desaťročí sa Ukrajina pýšila tým, že získala nezávislosť bez preliatia jedinej kvapky krvi. "Teraz to už neplatí. Pretože teraz je to skutočný boj o našu nezávislosť a skutočná cena, ktorú musíme zaplatiť," vyhlásil.

Porošenko informoval Harpera o mierovom pláne pre východnú Ukrajinu a požiadal Kanadu, aby podporila stagnujúcu ukrajinskú ekonomiku. Pre oslabené ukrajinské ozbrojené sily požiadal o spravodajskú a prieskumnú pomoc.

Pripomenul, že je potrebné plánovať na obdobie "po skončení krízy a vojny" a venovať viac pozornosti bilaterálnej spolupráci v takých oblastiach ako je energetika, obchod, investície, informácie, vzdušný a kozmický priestor a iné technológie.

Porošenko a Harper tiež podpísali dohodu nadväzujúcu na marcový záväzok Kanady poskytnúť Ukrajine stabilizačnú pôžičku vo výške 200 miliónov kanadských dolárov (vyše 140 miliónov eur).

Kanada, v ktorej žije asi 1,4 milióna Kanaďanov ukrajinského pôvodu, patrí medzi najhlasnejších podporovateľov Ukrajiny. Harperovi konzervatívci dúfajú, že zužitkujú svoju podporu Ukrajiny vo federálnych voľbách, ktoré budú v októbri 2015, napísala DPA.

Dnes vystúpi Porošenko v susedných Spojených štátoch na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.