Približne 1,16 milióna dôchodcov sa môže tešiť na vianočný príspevok

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 18. septembra (TASR) - Vianočný príspevok v roku 2014, ktorého pravidlá vyplácania schválila minulý týždeň NR SR, sa dotkne približne 1,16 milióna dôchodcov. Vianočný príspevok vyplatí poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského) a sociálneho dôchodku, ak majú nárok na výplatu niektorého z dôchodkov za december 2014 v sume najviac 494,40 eura mesačne. Uviedli to dnes na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa vyplatí vianočný príspevok automaticky, bez žiadosti. Maximálna suma vianočného príspevku pritom stúpne zo 75 eur na 87,26 eura. Maximálnu sumu vianočného príspevku dostanú tí dôchodcovia, ktorých dôchodok je najviac v sume 198,10 eura mesačne. Poberateľom dôchodku v sume od 198,20 eura do 494,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa sumy vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,25 eura do 33,93 eura.

Na určovanie sumy vianočného príspevku bude podľa schválenej zmeny používaný koeficient 0,18. Sumu vianočného príspevku si poberatelia dôchodku budú môcť vypočítať kalkulačkou, ktorú Sociálna poisťovňa aj tento rok zverejní na svojej webovej stránke.

Ak suma dôchodku alebo úhrnná suma všetkých dôchodkov, na ktoré sa prihliada na účely určenia sumy vianočného príspevku, nepresahuje 396,18 eura mesačne, vianočný príspevok sa v roku 2014 vyplatí v sume zvýšenej o jednorazové zvýšenie, ktorého hodnota je jednotne 12,74 eura. Vianočný príspevok s jednorazovým zvýšením v roku 2014 tak bude vyplatený maximálne v sume 100 eur.

Na účely poskytnutia vianočného príspevku sa bude prihliadať aj na dôchodky vyplácané z výsluhového zabezpečenia Slovenskej republiky (výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, vdovský/vdovecký výsluhový dôchodok a sirotský výsluhový dôchodok) a na dôchodky vyplácané z iných štátov, ak sú obdobné dôchodkom, ku ktorým vianočný príspevok patrí, alebo obdobné dôchodkom vyplácaným z výsluhového zabezpečenia Slovenskej republiky.

Dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok z cudziny, sú na účely posúdenia nároku na vianočný príspevok povinní do 30. septembra 2014 preukázať Sociálnej poisťovni mesačnú sumu dôchodku vyplateného z cudziny naposledy pred 30. septembrom 2014.

Sumu dôchodku z cudziny je Sociálnej poisťovni povinný oznámiť poberateľ toho dôchodku, ku ktorému vianočný príspevok patrí, ak sa vypláca v sume najviac 494,40 eura mesačne. Na tento účel slúži tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré je uverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Formuláre. Tlačivo je k dispozícii aj v pobočkách Sociálnej poisťovne. Oznámenie je potrebné vyplniť v súlade s poučením a priložiť k nemu výpis z účtu, ústrižok poštového poukazu na výplatu, kópiu rozhodnutia preukazujúcu aktuálnu sumu dôchodku vyplácaného z cudziny, potvrdenie príslušnej inštitúcie, ktorá dôchodok z cudziny vypláca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.