Slovenskí policajti v Chorvátsku pomohli stratenému dieťaťu z Nemecka

Ilustracna snímka Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava 23. septembra (TASR) - Slovenskí policajti v Chorvátsku riešili počas júla a augusta tohto roku spolu 278 prípadov pomoci slovenským turistom. Je to o päť menej ako v roku 2013 a o tri viac ako v roku 2012. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Najčastejšie riešili stratu osobných dokladov, či kľúčov, dopravné priestupky, dopravné nehody, krádeže, poškodené motorové vozidlá či narušovanie verejného poriadku. Medzi najvážnejšie prípady patrí asistencia pri zadržaní slovenských občanov s omamnými látkami, asistencia pri vážnom zdravotnom stave detí či osobná asistencia v prípade strateného dieťaťa z Nemecka, ktoré bolo dezorientované a nevedelo, kde je ubytované. "Slovenskí policajti tlmočili z nemeckého do chorvátskeho jazyka a tak pomohli nájsť jeho rodičov," uviedla ďalej Baloghová. Slovenskí policajti podľa nej asistovali aj pri hľadaní turistov, ktorí sa stratili na túre.

"Slovenským občanom bola poskytnutá pomoc predovšetkým formou informácií podaných cez telefón. V týždenných správach však neboli zaznamenané drobné informácie poskytnuté občanom pri osobnom kontakte počas hliadkovej činnosti, ktoré sa týkali predovšetkým právnej úpravy parkovania vozidiel, priestupkov v doprave a postupu ich riešenia, dislokácie rôznych úradov, stanice prvej pomoci, pošty, bánk, riešenia poistných udalostí, opráv a odťahov vozidiel a podobne," povedala hovorkyňa.

Slovenská polícia vyslala počas tohto leta do Chorvátska tak ako po minulé roky celkovo osem policajtov, v dvoch turnusoch po štyroch. Vystriedali sa po mesiaci pôsobenia. Jedna hliadka slúžila podľa informácií z policajného prezídia v rámci Splitsko–dalmatínskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska a druhá v rámci Primorsko–goranského policajného riaditeľstva na policajnej stanici Crikvenica. Službu vykonávali vo svojich policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Boli zapájaní do služieb na mori a aj na letisku. Hliadky slovenských policajtov sú do Chorvátska vysielané od roku 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.