Slovenské bábkarstvo ašpiruje na zápis do zoznamu UNESCO

Foto: SĽUK

Bratislava 23. septembra (OTS) - Dnes doobeda sa v sídle Slovenského ľudového umeleckého kolektívu uskutoční 4. stretnutie prípravnej skupiny, ktorá finalizuje návrh spoločnej česko-slovenskej nominácie tradičného bábkarstva na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Predloženie nominačného návrhu je naplánované na začiatok roka 2015.

Na stretnutí sa zúčastnia zástupcovia ministerstiev kultúry Českej a Slovenskej republiky, Národného informačného a poradenského strediska pre kultúru v Prahe, Národného ústavu ľudovej kultúry v Strážnici, Českej komisie pre UNESCO, Moravského zemského múzea v Brne, Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a jeho odborného pracoviska - Centra pre tradičnú ľudovú kultúru a Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.

1. stretnutie prípravnej komisie v Strážnici, marec 2014 Foto: SĽUK

Základnou podmienkou UNESCO pre uchádzanie sa o zápis akéhokoľvek prvku do svetového zoznamu je jeho zápis v národných zoznamoch štátov. Prvok Tradičné bábkarstvo na Slovensku bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v októbri 2013. V českom národnom zozname je zatiaľ zapísaný prvok Východočeské bábkarstvo. O zápise tradičného českého bábkarstva do národného zoznamu ČR sa rozhodne v závere roka 2014.

Menný zoznam zúčastnených:
MK ČR – PhDr. Zuzana Malcová, Mgr. Dita Limová, Mgr. Věra Skopová, PhDr. Věra Svobodová
Česká komisie pro UNESCO – Mgr. Michal Beneš
NIPOS Praha – Mgr. Lenka Lázňovská, Mgr. Lenka Jaklová, Mgr. Michal Drtina
NÚLK Strážnice – PhDr. Jan Krist, Mgr. Eva Románková
Moravské zemské múzeum Brno – PhDr. Jaroslav Blecha
MK SR – Mgr. Ján Paprčka
SĽUK (CTĽK) – Mgr. art. Vladimír Kyseľ, doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc., Mgr. Eva Ryšavá
ÚE SAV – Mgr. Ľubica Voľanská, PhD., Mgr. Daniel Luther, CSc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.