Židia dnes slávia sviatok Roš ha-šana, Nový rok 5775

Bratislava 24. septembra (TASR) - Židovský Nový rok - Roš Hašana, ktorý sa slávi v týchto dňoch v židovských komunitách a domácnostiach, pripadá na prvý a druhý deň mesiaca Tišri.

Ultraortodoxný žid sa modlí pri Múre nárekov v Jeruzaleme pred začiatkom Nového roka - Roš Hašana (Hlava roka) Ilustračné foto: TASR/AP

Začína sa však sláviť v predvečer, teda dnes po západe Slnka a nasledujúce dva dni, 25. a 26. september, sú sviatočné dni. Židia vítajú Nový rok 5775.

Je zaujímavé, že mesiac Tišri, v ktorom sa začína nový rok, je v židovskom kalendári siedmy a nie prvý v poradí. Súvisí to s príkazom, ktorý dal Hospodin židovským predkom po ich odchode z otroctva v Egypte: "A začnete počítať mesiace!" Teda prvý mesiac je Nisan, v ktorom sa uskutočnil odchod z Egypta, ale nový rok sa začína prvý deň siedmeho mesiaca.

Roš Hašana (po hebrejsky Hlava roka) má niekoľko významov. V Talmude je spomínaný ako výročný deň Stvorenia sveta, ako výročie prvých krokov Adama. Je nielen radostnou oslavou začiatku Nového roka, ale aj dňom zúčtovania za všetky skutky predchádzajúceho roka, čo má ľudí vytrhnúť z náboženskej ľahostajnosti a obrátiť ich mysle k Bohu. Podľa tradície na Roš Hašana Boh rozhoduje o osude každého človeka v nadchádzajúcom roku. Preto židovský Nový rok nie je spojený s hlučnými oslavami, ale má to byť ponorenie sa do seba, vnútorná meditácia, uznanie vlastných chýb, úprimné pokánie.

Ľudia si Roš Hašana pripomínajú v synagóge, kde sa koná sviatočná bohoslužba, v domácnostiach sa rodiny stretávajú pri slávnostne prestretom stole. Nechýba na ňom hlava ryby, tradičným symbolickým pokrmom je jablko namočené do medu, čo symbolizuje túžbu po sladkom nadchádzajúcom roku. Do medu sa namáča aj tradičné pečivo chala, jedia sa sladké koláče - jablkové, medové, mrkvové. Ľudia si želajú šťastný Nový rok.

Roš Hašana je zároveň začiatkom radu sviatočných dní, nazývaných Vysoké sviatky a je spojený a najvýznamnejším sviatkom židovského kalendára, Dňom zmierenia - Jom Kipur. Tento sviatok pripadá na 10. Tišri a v tomto roku sa začne sláviť 4. októbra bežného kalendára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.