Väčšina ľudí je za zmeny, ktoré prináša referendum o ochrane rodiny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 25. septembra (TASR) – Väčšina verejnosti podporuje zmeny, ktoré presadzujú organizátori v referende o ochrane rodiny. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnila agentúra Focus.

Prieskum verejnej mienky agentúra uskutočnila v dňoch 3. až 10. septembra na vzorke 1043 respondentov, ktorý reprezentujú populáciu SR nad 18 rokov. Ľudia odpovedali na štyri referendové otázky, zároveň sa vyjadrovali k svojej účasti na všeľudovom hlasovaní.

Každá z otázok získala nadpolovičnú podporu verejnosti. S tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou súhlasí až 89,3 percenta opýtaných. Proti je 10,7 percenta.

Aliancia za rodinu (AZR) sa v referende snaží presadiť aj to, aby párom, alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie si (adopcia) detí a ich následná výchova. S tým súhlasí 79,4 percenta opýtaných. Proti je 20,6 percenta.

Podobne veľkú podporu má aj návrh, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1.3.2014 priznané iba manželstvu a manželom. Tým sa myslí najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou a možnosť osvojenia si dieťaťa druhým manželom rodiča. S tým súhlasí 76,4 percenta verejnosti. Proti je podľa prieskumu 23,6 percenta.

Najmenšiu podporu získala v prieskume myšlienka, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo samé deti nesúhlasia s obsahom vyučovania. To podporuje 68,2 percenta opýtaných v prieskume. Proti je 31,8 percenta.

Pre platnosť referenda je kľúčová účasť verejnosti na ňom, ktorá musí byť nadpolovičná. Prieskum ukázal, že vyššiu pravdepodobnosť účasti deklarovalo 45,5 percenta oslovených respondentov. Skôr váhavo sa k svojej účasti postavilo 28,5 percenta respondentov. Zvyšná štvrtina (20,6 %) oslovených sa vyjadrila k účasti na referende negatívne.

Petíciu za vyhlásenie referenda iniciovala AZR. Za päť mesiacov sa im podarilo vyzbierať vyše 400.000 podpisov. Petičné hárky odovzdali prezidentovi 27. augusta. Prezident 3. septembra vyhlásil, že sa v súvislosti s vyhlásením referenda o ochrane rodiny obráti na Ústavný súd. Ten má preskúmať súlad predmetu referenda s ústavou a jeho zásah do základných ľudských práv a slobôd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.