Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 15 januára, 2025
Menu

Výstava Slovenské ženy v národnom hnutí v Slovenskom národnom múzeu

13 decembra, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Hold predstaviteľkám emancipačného a občianskeho pohybu

V sídle Slovenského národného múzea sa 25. novembra 2024 konala vernisáž jedinečnej putovnej výstavy Slovenské ženy v národnom hnutí. Výstava obsahuje portréty dvanástich významných slovenských žien z 19. a 20. storočia, ktoré sa svojou aktivitou zapísali do slovenskej národnej histórie. Sú medzi nimi spisovateľky, herečky aj národné aktivistky. Putovná výstava v modernom grafickom stvárnení na pätnástich roll up baneroch približuje národnobuditeľskú činnosť slovenských žien matičným pohľadom a bude plánovite vystavovaná po všetkých regiónoch Slovenska, ako aj po slovenských komunitách v zahraničí. Mnohé z týchto žien dosiahli európsky význam.

Výstavu otvorili za SNM námestník generálneho riaditeľa Gregor Gardoš, správca MS Maroš Smolec a za Živenu, ktorá sa tiež spolupodieľala na vernisáži výstavy, jej tajomníčka Radka Semancová. Výstavu za autorov predstavil tajomník MS Peter Schvantner. Pripomenul, že podnetom na vznik tejto expozície sa stali dvojsté výročia narodenia dvoch významných Sloveniek ‒ Adely Ostrolúckej, vzdelanej šľachtičnej a priateľky Ľudovíta Štúra, a Anny Hurbanovej-Jurkovičovej, manželky Jozefa Miloslava Hurbana a prvej slovenskej ochotníckej herečky

Návštevníci sa oboznámia aj s ďalšími ženami, ktoré boli predstaviteľkami ženského emancipačného a občianskeho pohybu. Amália Francisciová, návrhárka šperkov a výšivkárka, manželka štúrovského dejateľa, revolucionára a spisovateľa Jána Francisciho, sa preslávila vystupovaním na národných podujatiach, tvorbou memorandových šperkov a výšivkou obalu prvých Stanov Matice slovenskej, ktoré sú zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.

V kolekcii národovkýň sú aj uznávané spisovateľky realizmu Elena Šoltésová, Terézia Vansová a Božena Slančíková-Timrava, tiež autorky detských kníh Ľudmila Podjavorinská a Mária Rázusová-Martáková. Súčasťou súboru významných žien v národnom hnutí je aj herečka Naďa Hejná, významná matičiarka a členka Výboru Matice slovenskej. Autori výstavy tiež venovali priestor ženám v Matici slovenskej a Živene, ktorá tento rok oslavuje stopäťdesiate piate výročie vzniku.

Súčasťou vernisáže bolo aj uvedenie zborníka z medzinárodnej vedeckej konferencie Slovenské ženy v národnom hnutí, ktorá sa konala 13. až 14. júna 2024 v Martine. Zborník predstavila riaditeľka Vydavateľstva MS Ingrid Majeriková a Jaroslav Durec, jeden zo zostavovateľov. Po tomto uvedení výstava poputuje ďalej po Slovensku, ale zahraničím, preto odporúčame sledovať web MS, ako aj sociálne siete MS.

Text a foto: Peter SCHVANTNER