Nový internetový projekt sa zameria na kultúru a tradície Slovenska
Google na slovenskú nôtu
Alexander GOCZ – Foto: archív
Každý užívateľ internetu pozná vyhľadávač Google. Vníma ho ako praktickú pomôcku, ktorá mu nájde za okamih akýkoľvek údaj. Od dátumu a miesta narodenia trebárs Pavla Dobšinského, cez základné údaje o Tibete, až po odchody a príchody vlakov. To, že vznikol nový projekt zameraný na slovenské kultúrne dedičstvo, neomylne signalizoval najprv Jánošík na titulnej stránke vyhľadávača Google a nedávno Adam František Kollár, slovenský vzdelanec, ktorý mal veľký podiel na školských reformách osvietenej panovníčky Márie Terézie.
Slovenský Google uviedol celoročný program Google na slovenskú nôtu (naslovenskunotu.sk), ktorý prepojí najnovšie technológie s tradíciami a so zvykmi. Cieľom programu, ktorý zahŕňa niekoľko iniciatív, je podporiť uchovanie a šírenie slovenskej kultúry, histórie, folklóru i tradícií a tiež zviditeľnenie krás či historických pamiatok Slovenska v celosvetovom meradle. Program má zároveň pomôcť aj malým a stredným firmám z oblasti cestovného ruchu v regiónoch prilákať nových turistov, ako aj mladšej generácii ľahšie objavovať históriu a kultúru Slovenska. Verejnosť sa môže tešiť na zaujímavé kultúrne projekty, ktoré bude Google v priebehu roka spolu so svojimi partnermi postupne predstavovať. Program víta aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
■ ZA VEDOMOSTNÚ SPOLOČNOSŤ
„Nedávno sa rezortu kultúry spolu so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom a Slovenskou akadémiou vied podarilo úspešne uskutočniť projekt elektronickej encyklopédie Tradičná ľudová kultúra slovom a obrazom, ktorá je verejne prístupná na webovom sídle www.ludovakultura.sk. Teraz prichádza ďalšia užitočná novinka – program Google na slovenskú nôtu, ktorý umožní získavať a šíriť nové informácie o slovenskej kultúre a našich tradíciách, čo považujem za významný počin. Obzvlášť v dnešnej dobe internetu, keď informácie a ich dostupnosť považuje najmä mladá generácia za samozrejmosť. Je to správny krok, ktorý potvrdzuje, že aj kultúra prispieva k rozširovaniu vedomostnej spoločnosti,“ uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič. Program podporuje aj legenda slovenského folklóru, umelecký vedúci a choreograf súboru Lúčnica profesor Štefan Nosáľ: „Celý kultúrny svet pozná pojmy ako talianska opera, francúzska architektúra, ruský balet, americký džez, anglická populárna hudba či nemecká dráma, pod ktorými si konkrétne krajiny dokáže predstaviť a vďaka ktorým ich aj obdivuje. Slovenským kultúrnym fenoménom, ktorého bohatstvo a originalita stoja tiež za svetový obdiv, je náš folklór.“
■ ABY O NÁS VEDELI
Nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie, hovorí naše príslovie. Projekt Google na slovenskú nôtu chce využiť moderné informačné prostredie skutočne na výške doby. Najvýraznejším partnerským projektom bude dlhodobá spolupráca s Národným osvetovým centrom, ktorej cieľom bude zhromaždenie digitalizovaného materiálu spojeného so slovenskou kultúrou, s folklórom a s tradíciami a jeho sprístupnenie a šírenie online. Projekt, ktorý spojí internetové technológie a informačné zdroje v sieti kultúrnych centier v regiónoch, odštartoval. O jednotlivých míľnikoch projektu bude verejnosť priebežne informovaná. Kultúrne regionálne centrá, komunity či organizácie, ktoré majú záujem sa do projektu zapojiť, môžu využiť kontaktný email naslovenskunotu@gmail.com">naslovenskunotu@gmail.com.
Generálna riaditeľka Národného osvetového centra Jana Kresáková k projektu dodáva: „Sme veľmi radi, že vďaka spolupráci Národného osvetového centra a spoločnosti Google budú krásy slovenského folklóru a dedičstvo našich predkov prezentované do celého sveta prostredníctvom internetu a zachované pre budúce generácie. Slovensku chýbala jednotná platforma, ktorá by spájala bohatstvo tradícií a sme radi, že takúto platformu spoločne vytvoríme.“
■ RIADITEĽ JE DETVAN
K projektu Googlu a NOC, ktorý zapojí aj folklórne súbory, Štefan Nosáľ dodáva: „Umelecký súbor Lúčnica folklór vo vysoko profesionálnom spracovaní a špičkovej interpretácii prezentuje už 65 rokov s mimoriadnym úspechom na najväčších pódiách celého sveta. Som veľmi rád, že prostredníctvom Googlu sa o tejto skutočnosti budú môcť dozvedieť aj tí, ktorí naše predstavenia doteraz ešte nemali možnosť zažiť.“
Zvláštnym riadením osudu je riaditeľom Google Slovakia Rasťo Kulich, milovník folklóru a hrdý Detvan. Sám o tom hovorí: „Po dvanástich rokoch som sa vrátil na Slovensko a bol som hrdý na to, že môžem stáť pri otvorení Google pobočky aj v tejto krajine plnej historických, kultúrnych, ako aj prírodných krás. Rád by som sa spolu s mojím tímom poďakoval Slovensku a Slovákom za ich milé prijatie a záujem a ako inak než prostredníctvom online technológií.“ A R. Kulich uzatvára: „Naším cieľom je, aby sme v spolupráci s partermi uchovali a do sveta začali šíriť bohaté zvyky a tradície Slovenska, vrátane folklóru, ku ktorému mám sám veľmi blízko. Zároveň chceme naďalej pomáhať rozvoju cestovného ruchu na Slovensku a generácii mladých Slovákov ukázať, že majú byť na čo hrdí.“