Záhada na oltári odpílených hláv


VŠIMLI SME SI

Záhada na oltári odpílených hláv

Eva ZELENAYOVÁ

Reštaurátori v Levoči dokončili v Chráme sv. Jakuba kompletný prieskum hlavného oltára od Majstra Pavla a sú pripravení na jeho rozsiahlu renováciu. Počas prieskumných prác si všimli, že hlavy apoštolov v predele oltára znázorňujúceho Poslednú večeru boli odpílené. Vraj najčítanejší denník v tejto súvislosti uviedol, že záhadu sôch pomohol vylúštiť Leonardo da Vinci. A ďalej, že hlavy odpílili preto, lebo lipové drevo, z ktorého je oltár zhotovený, časom pracuje, ale po uvarení v čistej vode zväčší svoj objem o osem percent. Pravdepodobne to bol dôvod „úpravy“ hláv. Zabránilo sa tým najmä praskaniu tvárí.

Autorka článku si zrejme nevšimla, že Leonardo žil v rokoch 1452 – 1519 a sochy boli zhotovené v roku 1370, takže majstri nemohli poznať traktáty Leonarda da Vinciho a Levoča-oltár SE oltárpoužiť ich pri tvorbe týchto sôch, ako uvádza v článku. Technológia varenia dreva musela byť staršia aspoň o sto rokov.

Oltár Majstra Pavla z Levoče je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete (18,62 m). V roku 1958 ho mohli obdivovať návštevníci medzinárodnej výstavy EXPO v Bruseli. Je pozoruhodné, že táto skvostná umelecká pamiatka prežila na svojom mieste pol tisícročia, aj keď je zhotovená z horľavého lipového dreva, navyše ľahko napadnuteľného škodcami. Mesto počas existencie oltára päťkrát vyhorelo, oltár prečkal aj protestantskú reformáciu a nedotkla sa ho ani barokizácia, pred ktorou museli ustúpiť mnohé pamiatky gotického umenia. Prvá oprava oltára sa uskutočnila už sto rokov po jeho dokončení, ďalšia v roku 1775. Renovácia z roku 1874 skôr oltár poškodila, lebo vzácna polychrómia plastík bola nevhodne premaľovaná olejovými farbami. Až rekonštrukcia v rokoch 1952 – 1954 znamenala skutočnú záchranu diela, ktoré sa pod náporom škodcov takmer rozpadlo. Skvelú prácu na oltári odviedli štyria bratia Kotrbovci.

                                                                                       

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.