Izrael opäť otvoril hraničné priechody do Gazy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem/Gaza 8. júna (TASR) - Izrael dnes po 24 hodinách znovu otvoril hraničné priechody s pásmom Gazy, ktoré uzavrel v reakcii na ďalší raketový útok z palestínskej strany. Informoval o tom izraelský vojenský rozhlas.

Od dnešného rána sú otvorené hraničné priechody v Ereze, ktorý je určený pre osoby, a v Kerem-Šalome, kadiaľ prechádzajú humanitárne a komerčné náklady. Okrem týchto priechodov v čase existujúcej blokády zo strany Egypta pásmo Gazy nemá iné spojenie s vonkajším svetom.

Za posledné dva týždne Palestínčania podnikli tri raketové útoky na územie Izraela, čím porušili dohodu o prímerí, uzavretú medzi oboma stranami vlani v auguste po 50 dňoch ozbrojených zrážok medzi izraelskou armádou a palestínskymi ozbrojencami.

Na prvé dva raketové útoky Izrael odpovedal "presnými údermi" na bašty palestínskych militantov. Po poslednom, ktorý sa odohral uplynulú sobotu, však uzavrel oba priechody na izraelsko-palestínskej hranici. Ich znovuotvorenie nariadil izraelský minister obrany Moše Jaalon.

Za útoky prevzali zodpovednosť Umarove brigády - salafistická skupina, ktorá sa hlási k ideológii džihádistického panislamizmu extrémistickej skupiny Islamský štát.

Vo vyhlásení, o ktorom informovalo aj internetové vydanie izraelského denníka Jediot achronot, sa píše, že ich útoky sú prejavom solidarity s palestínskymi väzňami v izraelských väzniciach a pomstou za ich vlastných príslušníkov zadržiavaných vo väzniciach pásma Gazy kontrolovaných hnutím Hamas. "Židia nikdy nebudú žiť v bezpečí, kým sme my nažive," uvádzalo sa v komuniké.

Podľa veliteľa južného okruhu izraelských ozbrojených síl Samiho Turgemana sporadické ostreľovanie územia Izraela z pásma Gazy nie je dôvodom na začiatok novej operácie.

Spresnil, že v podobných prípadoch sa izraelská armáda bude držať doterajšej taktiky tzv. presných vzdušných úderov. Na základe rokovaní so starostami pohraničných izraelských miest generál dodal, že hnutie Hamas, vládnuce v pásme Gazy, podľa nich podniká opatrenia s cieľom zastaviť raketové útoky na Izrael.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.