Spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli najrýchlejšie za sedem mesiacov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Berlín 16. júna (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli v máji štvrtý mesiac po sebe, pričom tempo rastu dosiahlo najvyššiu hodnotu za sedem mesiacov. Ukázali to konečné údaje nemeckého štatistického úradu Destatis, ktorý potvrdil svoj predchádzajúci odhad. Informoval o tom portál RTTNews.

Spotrebiteľské ceny v Nemecku sa v máji zvýšili medziročne o 0,7 % po 0,5-% raste v apríli. Výsledok je potvrdením predchádzajúceho odhadu Destatisu zverejneného 1. júna. Májový údaj zároveň predstavuje najvýraznejší rast spotrebiteľských cien od októbra minulého roka, keď medziročná miera inflácie dosiahla 0,8 %.

Výrazne sa pod májový výsledok podpísali ceny potravín, ako aj rast nákladov na kultúru a oddych. Ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli v máji oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 1,4 % a náklady na kultúru a rekreáciu o 1,7 %. Na druhej strane, náklady na dopravu sa znížili o 0,6 %.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny zvýšili v máji o 0,1 % po stagnácii v predchádzajúcom mesiaci. Aj v tomto prípade konečný výsledok potvrdil predchádzajúci odhad.

Aj harmonizovaný index spotrebiteľských cien vzrástol v medziročnom vyjadrení o 0,7 %. Bol to najvýraznejší rast od septembra minulého roka. Medzimesačne sa index zvýšil o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.