Grécke banky budú na rekapitalizáciu zrejme potrebovať do 20 miliárd

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Atény 21. októbra (TASR) - Náklady na rekapitalizáciu štyroch hlavných gréckych bánk budú zrejme nižšie ako 20 miliárd eur. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch vysoko postavených bankárov, ktorí nechceli byť menovaní.

Národná banka Grécka (National Bank of Greece) a banky Piraeus, Alpha a Eurobank momentálne predchádzajú záťažovými testami Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré majú odhaliť, koľko peňazí potrebujú na rekapitalizáciu po obrovskom odleve vkladov.

Gréci totiž v uplynulých mesiacoch doslova vyplienili svoje bankové účty. Snažili sa vybrať z nich čo najviac peňazí pre obavy, že po vystúpení Grécka z eurozóny a návrate k drachme sa hodnota ich vkladov výrazne zníži. Banky zatiaľ drží nad vodou núdzová likvidita od centrálnej banky. Vláda v Aténach aj medzinárodní veritelia sa zhodujú v názore, že grécke banky je potrebné rekapitalizovat ešte do konca tohto roka.

Podľa jedného z bankárov doterajšie výsledky vyhodnocovania kapitálových potrieb štyroch najväčších gréckych bánk naznačujú, že im bude stačiť menej ako 20 miliárd eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.