Austrálčania protestovali proti návšteve pravičiara Wildersa

Líder holandskej pravicovej protiislamskej Strany Slobody Geert Wilders, archívne foto. Foto: TASR/AP

Sydney 21. októbra (TASR) - Holandský pravicový politik Geert Wilders, ktorý je známy svojím odporom voči moslimom, čelil dnes protestu v austrálskom Perthe, kam prišiel podporiť vznik novej protiprisťahovalecky zameranej strany. Uviedla to agentúra DPA.

Podľa informácií televíznej stanice ABC musel Wilders počas vystúpenia pred novinármi v záhrade pri parlamente štátu Západná Austrália prekrikovať demonštrantov dávajúcich nahlas najavo, že "rasisti nie sú vítaní".

Samotný krst novej strany s názvom Zväz austrálskej slobody (ALA), na ktorom Wilders vystúpil ako hosť, sa uskutočnil v noci nadnes na tajnom mieste neďaleko Perthu, aby sa účastníci vyhli demonštráciám.

Podľa Wildersa, predsedu Strany slobody (PVV), nové zoskupenie "dáva miliónom Austrálčanov novú nádej, že je tu strana odhodlaná bojovať za slobodu slova... a zastaviť islamizáciu Austrálie". Pravicová Aliancia austrálskej slobody vyhlasuje, že bude bojovať za to, aby Austrália skoncovala z imigráciou moslimov či multikulturalizmom a zakázala nosenie buriek na verejnosti.

ABC uviedla, že Wilders predtým vyzval na zavedenie dane na nosenie moslimskej šatky. Islam nazval "ideológiou zaostalej kultúry" a Korán "fašistickou knihou" porovnateľnou s Hitlerovým dielom Mein Kampf, ktorá "podnecuje násilie" a musí byť zakázaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.