Vychádza nový krimiromán Jo Nesba Polnočné slnko

Nórsky spisovateľ, autor detektívnych bestsellerov Jo Nesbö počas tlačovej konferencie v Bratislave 6. mája 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 27. októbra (TASR) – Nový krimiromán Polnočné slnko z pera Jo Nesba prichádza na pulty slovenských knižných obchodov. TASR informovala PR manažérka vydavateľstva Ikar Mária Lešková.

Sedemdesiate roky, ďaleký sever Nórska, opustená dedina Kasund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf. Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára, najväčšieho zločinca v Osle. Netuší, na ktorej strane budú stáť miestni a či mu pomôžu zbaviť sa skutočného lovca. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená matka Lea a jej syn Kurt. Polnočné slnko nikdy nezapadá a Rybárovi muži sa blížia...

Kráľ severských krimirománov a najžiadanejší autor tohto žánru v súčasnosti k Polnočnému slnku napísal: "Opisy Finnmarku, čo je pomerne neznáme územie aj pre Nórov, som čerpal čiastočne z mojich vlastných skúseností počas cestovania a pobytu v danej provincii v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia, ale sčasti aj zo zdrojov od iných ľudí zaoberajúcich sa kultúrou Sámov, vrátane Oyvinda Eggena, ktorý láskavo súhlasil s použitím niektorých častí z jeho dizertačnej práce o laestadiánstve."

Jo Nesbo (1960) je súčasný nórsky spisovateľ, pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik. Za svoje kriminálne romány získal celý rad literárnych ocenení. Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnosti. Jeho knihy vyšli vo vyše 40 jazykoch v 140 krajinách. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou desiatich krimipríbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem, ktorý sa už zaradil medzi kultové postavy tohto žánru. Vo vydavateľstve Ikar od autora vyšlo: Séria s Harrym Holem: Netopierí muž (2014), Šváby (2015), Zrada (2008), Bohyňa pomsty (2010), Diablova hviezda (2010), Spasiteľ (2012), Snehuliak (2012), Pancierové srdce (2013), Prízraky (2013), Polícia (2014).

Vyšli aj samostatné krimiromány: Headhunters – Lovci mozgov (2012), Syn (2014), Krv na snehu (2015). Z nórskeho originálu Mere blod (H. Aschehoug & Co., W. Nygaard, Oslo, 2015) preložil Jozef Zelizňák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.