SDKÚ-DS: Zmena je nevyhnutná, budeme hlasovať za odvolanie V. Čisláka

Ilustračné foto. Foto: Archív SDKÚ-DS

Bratislava 29. októbra (TASR) - Poplatkové eldorádo, falošné recepty, ohrozené platy sestier, kolabujúce nemocnice a ohrozenie zdravia pacientov. To sú podľa opozičnej SDKÚ-DS najväčšie hriechy ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD), ktorý bude v piatok (30.10.) na pôde parlamentu čeliť pokusu o odvolanie a SDKÚ-DS bude hlasovať za, lebo je presvedčená o nutnosti zmeny smeru.

"Ministra je potrebné odvolať, lebo po ňom ostáva stále len chýbajúci toaletný papier v nemocniciach, hliníkový príbor či absurdné poplatky. Absolútne sme sa neposunuli, preto SDKÚ-DS podporí jeho odvolanie," uistil na dnešnej tlačovej konferencii predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Jeho strane sa tiež nepáči, ako minister zareagoval na kauzu nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. "Minister neurobil rok po svojom nástupe do funkcie žiadne systémové kroky. Stačilo zaviesť povinné porovnávanie cien pri takýchto prístrojoch s okolitými štátmi a zaviesť transparentnejšie obchodovanie. Čislák nielenže nie je schopný zasiahnuť do zdravotníckeho biznisu, ale nie je schopný ani urobiť jednoduché veci," povedal Frešo a spomenul viacero podľa neho absurdných poplatkov v ambulanciách.

Podpredseda sekcie zdravotníctva SDKÚ-DS Valerián Potičný poukázal na to, že v parlamente je v súčasnosti zákon garantujúci vyššie platy sestrám. "Viac ako tri roky však ministerstvo zdravotníctva (MZ) nekonalo, teraz pred voľbami si sestry možno zvýšenie vybojujú," povedal.

Predseda sekcie zdravotníctva SDKÚ-DS Peter Ottinger vidí problém aj v jednofarebnosti rezortu zdravotníctva, kde z dôvodu vlády jednej strany chýba krížová kontrola. "Rastie korupcia, rastie klientelizmus," tvrdí.

K opozičnému návrhu na odvolanie Čisláka sa už vyjadrila aj vláda. Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) ho označil za neodôvodnený, podložený viacerými klamlivými tvrdeniami a vykonštruovaný. Klamlivé tvrdenia sa majú napríklad týkať nového generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslava Vaďuru.

Ako ďalší dôvod opozícia udáva neschopnosť ministra zabezpečiť dostatok príjmov v rezorte a finančné krytie platov zdravotníkov. "Vláda SR sa dištancuje od uvedených neprávd. Práve minister Čislák prispel k zabezpečeniu peňažných prostriedkov v rozpočte na krytie zvýšených nákladov na mzdy zdravotníkov. Od januára 2016 sa vďaka opatreniam ministerstva zdravotníctva zvýšia platy zdravotníkov v priemere o 16 percent. V niektorých prípadoch bude mzda zdravotníckych pracovníkov v priemere aj o 200 eur vyššia," upozornil kabinet.

Za účelové považuje tiež tvrdenie opozície, že Čislák nezaviedol v rezorte žiadne opatrenia na zamedzenie korupcie. Podľa vlády nie je pokus o jeho odvolanie motivovaný snahou o zlepšenie pomerov v zdravotníctve, ale úsilím niektorých poslancov zviditeľniť sa aj za cenu destabilizácie situácie v rezorte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.