Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 3 marca, 2026
Menu

Tisíce Turkov požiadali po pokuse o prevrat o azyl v Nemecku

14 júla, 2017
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (255 slov)
Istanbul – Na videosnímke paľba z tanku na dav protestujúcich na moste 16. júla 2016 v Istanbule. Na videu získanom tureckou tlačovou agentúrou Dogan 21. júla 2016 je vidieť ako vojaci strieľali na veľkých verejných protestoch počas minulotýždňového pokusu o prevrat v Turecku. FOTO TASR/AP Foto: TASRAP

Berlín 14. júla (TASR) – Vyše 3000 Turkov vrátane 209 diplomatov a 205 štátnych zamestnancov podalo v prvých šiestich mesiacoch tohto roka žiadosti bolo o azyl v Nemecku. Uviedli to dnes denníky mediálnej skupiny Funke s odvolaním sa na Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF).

Počet žiadateľov o azyl z Turecka sa výrazne zvýšil bezprostredne po neúspešnom pokuse o prevrat z vlaňajšieho 15. júla. Minulý rok podali občania Turecka, medzi nimi aj 4400 tureckých Kurdov, celkovo 5742 žiadostí – v roku 2015 ich bolo 1767. Z vlaňajších žiadostí úrady akceptovali zhruba osem percent.

Od pokusu o prevrat prebiehajú v Turecku politické čistky a zo štátnej služby a armády i súkromného sektora prepustili už vyše 100.000 ľudí; ďalších takmer 50.000 osôb zatkli a obvinili z účasti na prevrate alebo z prepojenia na pučistov.

Turecká vláda tvrdí, že prevrat zorganizovala Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ), ktorú riadi z amerického exilu duchovný Fethullah Gülen. To však nebolo jednoznačne preukázané.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia