Súd zbavil obrancu Srebrenice Nasera Oriča viny za zločiny voči Srbom

Naser Orič, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Sarajevo 9. októbra (TASR) - Bývalý veliteľ jednotiek bosnianskych Moslimov Naser Orič, ktorý počas vojny v rokoch 1992-95 velil obrane Srebrenice, bol dnes súdom v Sarajeve zbavený obvinenia za vojnové zločiny spáchané voči Srbom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Orič a jeho podriadený Sabahudin Muhič boli obvinení z vraždy troch Srbov, ku ktorým v čase od júla do decembra 1992 a mimo bojov. Proces s nimi sa pred sarajevským súdom začal v januári 2016.

Agentúra Reuters napísala, že dnešný verdikt sarajevského súdu ešte viac prehĺbi etnické napätie, ktoré v Bosne pretrváva aj vyše 20 rokov po skončení vojny. Kým bosnianski moslimovia považujú Oriča za národného hrdinu za obranu Srebrenice, Srbi v Bosne i v Srbsku ho vnímajú ako vraha, pod ktorého velením bosnianske jednotky vraždili a rabovali srbské dediny v okolí Srebrenice.

Za zabíjanie a mučenie srbských civilistov z okolia Srebrenice a ničenie ich majetku čelil Orič obvineniam aj pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY), ktorý ho za to 30. júna 2006 odsúdil na dva roky väzenia. Keďže však v tom čase 39-ročný Orič už dovtedy strávil vo väzení tri roky a dva mesiace, ICTY rozhodol o jeho okamžitom prepustení na slobodu.

Tribunál ho vtedy oslobodil aj spod obvinení z neopodstatneného ničenia bosnianskymi Srbmi obývaných miest i dedín v okolí Srebrenice, Bratunca a Skelani, ktoré bolo tiež jedným z bodov obžaloby.

V roku 1995 sa Srebrenica stala dejiskom najväčšej masakry civilného obyvateľstva v Európe od druhej svetovej vojny. Srbské raketomety začali túto moslimskú enklávu ostreľovať 6. júla. O päť dní neskôr ju obsadili srbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiča. Ženy, deti a starcov dopravili Srbi na moslimské územie. Srebrenických mužov – pod zámienkou, že hľadajú vojnových zločincov – odviezli na niekoľko miest, kde ich v ďalších dňoch popravili. Počet obetí sa odhaduje na 7000-8000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.