MVO veria, že vďaka A. Kiskovi sa téma ľudských práv bude brať vážne

Prezident SR Andrej Kiska Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Bratislava 31. júla (TASR) - Mimovládne organizácie (MVO) veria, že Slovensko sa prostredníctvom nového prezidenta Andreja Kisku zaradí ku krajinám, ktorých vrcholní predstavitelia berú tému ľudských práv vážne. Hlavu štátu v otvorenom liste vyzvali, aby na rokovaniach so zahraničnými predstaviteľmi neopomínal tému dodržiavania ľudských práv.

S výzvou sa na prezidenta obrátili 18. júna organizácie Inštitút ľudských práv, Jedlo namiesto zbraní, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Človek v ohrození, Nadácia Pontis, Slovenský pacient, Inštitút pre verejné otázky a Slovenská asociácia Falun Gong. Spravili tak presne päť rokov po tom, čo počas stretnutia čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa s vtedajším slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, boli zadržaní viacerí ľudskoprávni aktivisti, ktorí sa snažili apelovať na dodržiavanie ľudských práv v Číne.

Odpoveď na otvorený list zaslal z poverenia prezidenta Andreja Kisku Peter Rusiňák, riaditeľ odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidenta SR. Uviedol v nej, že "prezident už počas volebnej kampane zdôrazňoval, že ľudské práva považuje za dôležité a je presvedčený o tom, že hlava štátu môže aj prostredníctvom vrcholovej diplomacie prispieť k tomu, aby si Slovensko zabezpečilo úctu a rešpekt".

TASR informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.