Pravda: Slovenské jedlé oleje sú na Slovensku raritou

Foto: Logo Pravda

Bratislava 14. augusta (TASR) - Zo Slovenska sa vyváža čoraz viac poľnohospodárskych surovín, ktoré nemá kto spracovať, píše denník PRAVDA. Na export ide aj veľká časť obilia a repky olejnej. Palma, kedysi líder na slovenskom trhu s jedlými olejmi, už druhý rok nespracúva domáce repkové semeno. Jej repkový olej Raciol a slnečnicové oleje Fritol a Heliol prišli o prestížne označenie Značka kvality SR. Dôvod bol jasný. Nešlo o originálne slovenské oleje spracované výlučne z repky a zo slnečnice v materskej krajine od jej pestovateľov. Boli vyrobené z olejov nakúpených v zahraničí. Majiteľ Palmy - spoločnosť Slavia Capital - ju kúpila v roku 2007 za viac ako jednu miliardu korún má na vec iný názor.

"Všetkých čo kupujú olej vrátane reštaurácií, zaujíma cena. Je im jedno odkiaľ olej pochádza," uviedol hovorca Palmy Peter Benčurik a dodal, že trh s olejninami je od vstupu Slovenska do EÚ liberalizovaný, čiže na domácom trhu sa vždy stretávali dodávky olejnatých semien a oleja nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Téme sa venuje denník na prvej a 12. strane v článku s názvom "Slovenské oleje sú na Slovensku raritou".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.