Koniec širokorozchodných debát


širokorozchodná trať foto 1Koniec širokorozchodných debát

Ivan BROŽÍK - Foto: archív SNN

Dlhé, neplodné, všetkými smermi sa rozchádzajúce debaty o širokorozchodnej trati sa končia. O termíne, v ktorom by mala vzniknúť definitívna verzia štúdie uskutočniteľnosti projektu predĺženia širokorozchodnej železnice cez Slovensko až do Viedne, rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti Breitspur Planunsgesellschaft, ktorú vytvorili železničné spoločnosti Ruska, Ukrajiny, Rakúska a Slovenska. Presný dátum zhromaždenia zatiaľ nestanovili.

Termín dokončenia štúdie stanovia v súťažných podkladoch. V každom prípade sa s ňou ráta do konca tohto alebo do polovice budúceho roka, aby boli zrejmé vplyvy na životné prostredie a aby bola podkladom dokumentácie pre stavebný zámer a tiež pre územné rozhodnutie. Takisto by sa mala zaoberať umiestnením nového nákladného terminálu v regióne Viedeň – Bratislava.

„Umiestnenie nákladného terminálu nebude vo Viedni, ako sa prezentuje v médiách, ale pravdepodobne v už existujúcom priemyselnom parku Kittsee alebo v Parndorfe. To by bola pre Rakúsko najlacnejšia a pre Slovensko najvýhodnejšia ekonomická, strategicko-geopolitická lokalizácia,“ povedala pre TASR, odvolávajúc sa na rakúske zdroje, advokátka Jana Martinková, ktorá sa tejto problematike dlhšie venuje. Slovenská strana však trvá na termináli na svojom území. V našom týždenníku sme už informovali, že Slovensko o projekt údajne bojuje najmä s Maďarskom, ktoré sa má o širokorozchodnú tiež zaujímať. Doteraz však Budapešti bohato stačila a vyhovovala „iba“ nečinnosť predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej. Proti projektu sa stavia aj terajšia slovenská opozícia – SDKÚ i Most – Híd. Obáva sa, že o zamestnanie prídu stovky ľudí zo súčasného prekladiska v Čiernej nad Tisou. Podľa predbežných štúdií by však prevádzka širokorozchodnej priniesla Slovensku vyše 8 000 pracovných miest a výstavba železnice z Košíc do Bratislavy by na päť rokov zamestnala ďalších 2 000 ľudí. Projekt nateraz má podporu vlády, ktorá má záujem na jeho úspešnej realizácii.

„Kto by chcel odstúpiť od projektu, nevníma realitu v medzinárodnom kontexte,“ povedal premiér Robert Fico. Podpredseda jeho vlády pre strategické investície Ľubomír Vážny hodnotí tento projekt ako sféru mimoriadnych záujmov jeho úradu.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.