Koniec širokorozchodných debát
Ivan BROŽÍK - Foto: archív SNN
Dlhé, neplodné, všetkými smermi sa rozchádzajúce debaty o širokorozchodnej trati sa končia. O termíne, v ktorom by mala vzniknúť definitívna verzia štúdie uskutočniteľnosti projektu predĺženia širokorozchodnej železnice cez Slovensko až do Viedne, rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti Breitspur Planunsgesellschaft, ktorú vytvorili železničné spoločnosti Ruska, Ukrajiny, Rakúska a Slovenska. Presný dátum zhromaždenia zatiaľ nestanovili.
Termín dokončenia štúdie stanovia v súťažných podkladoch. V každom prípade sa s ňou ráta do konca tohto alebo do polovice budúceho roka, aby boli zrejmé vplyvy na životné prostredie a aby bola podkladom dokumentácie pre stavebný zámer a tiež pre územné rozhodnutie. Takisto by sa mala zaoberať umiestnením nového nákladného terminálu v regióne Viedeň – Bratislava.
„Umiestnenie nákladného terminálu nebude vo Viedni, ako sa prezentuje v médiách, ale pravdepodobne v už existujúcom priemyselnom parku Kittsee alebo v Parndorfe. To by bola pre Rakúsko najlacnejšia a pre Slovensko najvýhodnejšia ekonomická, strategicko-geopolitická lokalizácia,“ povedala pre TASR, odvolávajúc sa na rakúske zdroje, advokátka Jana Martinková, ktorá sa tejto problematike dlhšie venuje. Slovenská strana však trvá na termináli na svojom území. V našom týždenníku sme už informovali, že Slovensko o projekt údajne bojuje najmä s Maďarskom, ktoré sa má o širokorozchodnú tiež zaujímať. Doteraz však Budapešti bohato stačila a vyhovovala „iba“ nečinnosť predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej. Proti projektu sa stavia aj terajšia slovenská opozícia – SDKÚ i Most – Híd. Obáva sa, že o zamestnanie prídu stovky ľudí zo súčasného prekladiska v Čiernej nad Tisou. Podľa predbežných štúdií by však prevádzka širokorozchodnej priniesla Slovensku vyše 8 000 pracovných miest a výstavba železnice z Košíc do Bratislavy by na päť rokov zamestnala ďalších 2 000 ľudí. Projekt nateraz má podporu vlády, ktorá má záujem na jeho úspešnej realizácii.
„Kto by chcel odstúpiť od projektu, nevníma realitu v medzinárodnom kontexte,“ povedal premiér Robert Fico. Podpredseda jeho vlády pre strategické investície Ľubomír Vážny hodnotí tento projekt ako sféru mimoriadnych záujmov jeho úradu.