Predseda MS Marián Tkáč navštívil splnomocnenca vlády SR pre menšiny L. Nagya
Text a foto: Maroš M. BANČEJ
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč navštívil v minulých dňoch splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya. Iniciatíva s ponukou konštruktívnej spolupráce, s ktorou prišiel, je mimoriadne zaujímavá najmä v čase, keď hľadáme cestu k občianskej spoločnosti. Je to práve Matica slovenská, ktorá navrhla demokratický princíp zastúpenia národnostných menšín v miestnych samosprávach.
Návrh, ktorý predniesol splnomocnencovi vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóovi A. Nagyovi predseda MS Marián Tkáč, vychádza z logického a najmä výsostne demokratického princípu. Týka sa zastúpenia národnostných menšín a majoritného obyvateľstva v zastupiteľských orgánoch miestnych samospráv. Dnes je prax, že pri komunálnych voľbách vychádzame zo straníckeho princípu. Ak má v konkrétnej obci s prevahou občanov hlásiacich sa napríklad k maďarskej národnosti vedúce postavenie SMK, prípadne strana Most – Híd, s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote bude obecné zastupiteľstvo stranícky „jednofarebné“. Ako príklad si zoberme trebárs obec na južnom Slovensku. K maďarskej národnosti sa tam hlási 70 percent obyvateľstva. K slovenskej národnosti sa prihlásilo 20 percent a k Rómom 10 percent. Pri dnešnom systéme volieb to stranícki kandidáti z jednej-dvoch maďarsky orientovaných strán jednoducho prevalcujú. Od starostu cez poslancov až po kontrolóra budú všetci z jedného košiara. Návrh Mariána Tkáča, z ktorým prišiel na Úrad vlády, znel jednoducho a vecne. Vytvoriť legislatívny rámec, aby bol zabezpečený pomerný systém umožňujúci každej národnosti zúčastňovať sa v obecnom zastupiteľstve na správe vecí verejných.
Na úvod stretnutia predseda MS Marián Tkáč obdaroval splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa A. Nagya svojou knihou Pravdivý slovenský príbeh. V uvoľnenej a priateľskej debate nezabudol pripomenúť, že Slováci spolu s ostatnými národmi, ako sú Chorváti či Slovinci, vnímajú dejiny Uhorska ako svoje. Istým problémom sa ukazuje byť fakt, že maďarskí historici nemajú termín pre viacnárodné Uhorsko, a preto neustále stotožňujú Uhorsko s Maďarskom.
■ NAŠLI ZHODU
Je zaujímavé a do istej miery aj prelomové, že Marián Tkáč a László Nagy našli veľmi rýchlo spoločnú reč v donedávna tak démonizovanej národnostnej otázke. Predseda MS totiž hneď v úvode svojho príhovoru povedal, že nevidí nijakú prekážku v tom, aby sa členom Matice slovenskej stal občan hlásiaci sa k maďarskej, rusínskej či rómskej národnosti. Matica ako najstarší národný spolok má záujem v prvom rade viesť Slovensko k prosperite, ku kultúre a k národnej hrdosti. Z toho logicky vyplýva, že všetky národnosti obývajúce územie od Dunaja k Tatrám a od Moravy k Latorici by sa mali v čo najväčšej miere podieľať na rozkvete Slovenskej republiky.
■ LEGISLATÍVNY PROBLÉM
Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Nagy s uznaním privítal iniciatívu Matice slovenskej stotožnenú s jej predsedom Mariánom Tkáčom, lenže Úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny nemá podľa jeho slov možnosť priamo navrhovať parlamentu SR zmeny zákona. V každom prípade László Nagy ocenil túto aktivitu Matice slovenskej a vo svojom príhovore konštatoval, že súčasné vedenie našej najstaršej národnej ustanovizne spĺňa všetky predpoklady na zmysluplný dialóg, ktorý by pomohol riešiť neustále sa vlečúce a neproduktívne národnostné spory. Pripomenul však, že v rámci regionálnych volieb sa v deväťdesiatych rokoch uprednostnil stranícky princíp. Ako jednu z ciest vidí riešenie, ktoré zvolila maďarská vláda, ktorá ide cestou národnostných komisií ako poradných orgánov samospráv.
■ HĽADANIE RIEŠENIA
Po vyše hodinovom stretnutí sa obaja predstavitelia zhodli na tom, že pomerné zastúpenie národnostných menšín v obecných zastupiteľstvách je znakom vyspelej demokratickej a občianskej spoločnosti a podobné mechanizmy už roky úspešne fungujú v krajinách, akými sú Švajčiarsko či Švédsko. V súčasnej situácii sa podľa M. Tkáča aj L. Nagya javí najschodnejšou cestou usporiadanie konferencie pod egidou Matice slovenskej, na ktorej by sa zúčastnili legislatívni odborníci vlády, zástupcovia národnostných menšín a zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Výstupy z tohto určite prelomového podujatia by mali slúžiť ako itinerár pre politikov, aby akákoľvek karta, maďarská či rómska, prestala byť v komunálnych či celonárodných voľbách tým falošným žolíkom.